Cestování po Itálii

Autem - MHD - Vlakem - Autobusem - Taxi a lodní taxi

Autem

Dálnice a silnice jsou zde v dobrém stavu. Pozor si ale dejte na místní řidiče. Na severu platí plus minus stejná pravidla jako u nás, přesto buďte obezřetní. Čím více na jih, tím více platí nepsané pravidlo: „Kdo víc troubí, ten dřív jede.” Řidiči často nedbají na červenou, zákaz vjezdu nebo jednosměrky. Překvapit vás také mohou úzké uličky, ve kterých se jezdí stylem: „Když se tam vejdu, tak je to průjezdné.” Většina italských aut je proto omlácených a s promáčklými blatníky, protože rozměry uliček jsou často „o prsa”. Dobře naslouchejte zvukům aut. Že se někdo řítí ze zatáčky, poznáte podle troubení. U nás je troubení často projevem nervozity řidiče, v Itálii se však jedná o plnohodnotný komunikační prostředek. Dopředu vám tak dávají vědět, že přijíždí a vy se máte klidit z cesty. Pokud chcete chodcům nebo řidičům vzkázat, že jste za rohem, zatrubte také.

Jeďte na Lago di Garda v dobré partě

Leťte na Sicílii v dobré partě

Auta v Itálii pro majitele nemají příliš velkou hodnotu. Jde především o možnost, jak se dostat z bodu A do bodu B. Krásná a bohatá žena v odřené rachotině tedy není ničím ojedinělým.

Další specialitou na italských silnicích je velké množství skútrů. Těch je častokrát více než aut. I u nich platí stejná pravidla s troubením. Navíc mají tu výhodu, že mohou předjet kolonu prostředkem a nemusí čekat v zácpě. Pokud chcete být ohleduplní a také chránit své auto, sklopte si v kolonách a ve městech postranní zrcátka.

Pokud se rozhodnete vypůjčit auto, máte k dispozici desítky autopůjčoven s pobočkami ve městech nebo přímo na letištích.

Doporučení: Na jihu si dejte pozor na bezpečnost. Je možné, že auto na parkovišti druhý den nenajdete.

MHD

Městská hromadná doprava je v Itálii dobře zajištěná. Po městě se bez problémů všude dostanete pomocí autobusů, tramvají nebo metrem. Není však kvalitativně na takové úrovni jako u nás. Autobusy jsou často starší a rozhrkané, stejně tak metro působí občas až lehce strašidelným dojmem. A to především v Neapoli, nebo dokonce i v Římě. V Neapoli se navíc metrem přepravují také kapsáři, žebráci a bezdomovci, dávejte si proto pozor na osobní věci.

Na jihu Itálie městské a příměstské autobusy často zastavují pouze na mávnutí. Jízdní řády byste hledali marně. Stačí ale chvíli počkat, ono něco přijede. Lístek na MHD stojí v průměru 2‎ € a platí na jednu jízdu.

Vlak

Železniční doprava je v Itálii velmi drahá. Mezi menšími městy dopravu zajišťují vlaky s názvem Regionale (osobní vlak) a Veloce (rychlík). Na delší vzdálenosti využijte takzvanou Frecciarossa, vlak podobný českému Pendolinu. Lístky si musíte koupit vždy na konkrétní vlak a před vstupem na perón si je nezapomeňte označit v jedné ze „žlutých krabiček“ na nástupišti. Neoznačená jízdenka je neplatná a hrozí vám za ni pokuta.

Na rychlíky a Frecciarossa při nákupu lístků získáte automaticky místenku. To znamená, že množství lístků je omezeno počtem míst. Proto se vyplatí koupit jízdenku dostatečně předem. Cena navíc roste s blížícím se časem odjezdu a má na ni vliv i dopravní špička. Například v neděli večer, když se studenti vrací na univerzitní koleje a zaměstnanci zpět do měst, kde pracují, vás jedna cesta vyjde až na několik tisíc korun. Cesta vlakem po Itálii může být několikanásobně dražší než letenka. Pro turisty italské dráhy moc slev nenabízí, pro jistotu ale sledujte aktuální akce italské železnice.

Dálkové autobusy

Mezi jednotlivými městy jezdí dálkové autobusy rozličných společností. Najdete tu například Flixbus, Student Agency, BlaBla Bus nebo Eurolines. Ceny jsou opět pohyblivé v závislosti na čase odjezdu, dopravní špičce a datu nákupu. Cena za autobus z Milána do Říma se tak může pohybovat od 1 € do 60 ‎€ za jednosměrnou jízdenku.

Taxi a lodní taxi

Taxíky v Itálii fungují podobně jako u nás. I zde platí „Důvěřuj, ale prověřuj”, a to především u taxikářů na letištích. Například cesta v Římě na letiště vás může klidně vyjít i na 100 €.

Specifickým druhem přepravy je lodní taxi. S ním se setkáte především v Benátkách a zde je tím nejrychlejším spojením mezi body A a B. Takzvané vaporetto je vodní MHD, jednorázový lístek stojí asi 8 € a k dostání je denní i několikadenní. Pozor však na gondoly. I s nimi se můžete přepravovat po benátských kanálech, jejich cena je však o poznání vyšší. 40 minut vás vyjde přibližně na 80 €.

Jízdní řády v Itálii najdete například na tomto webu dopravní společnosti Arriva.

Autorkou textu je Linda Mannelová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Dolomit v dobré partě

Jeďte do Toskánska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.