Cestování po Skotsku

Autobusem - Vlakem - Autem - Trajektem

Autobusem

Pro cestování po celém Skotsku je nejlepší společnost Citylink, která používá velice pohodlné autobusy (i s WC) a má dobrou síť spojů. Lístek z Glasgow do Edinburghu stojí pět až deset liber. Delší trasy, například Glasgow-Fort William stojí kolem 25 £. Lístek lze koupit u řidiče, ale doporučuji použít internetové stránky, kde jsou často slevy. Také v případě přestupu se vyplatí koupit lístek pro každý autobus zvlášť, protože to z nepochopitelných důvodů vyjde levněji. Dobrou možností jsou Citylink permanentky na tři, pět nebo osm dní. Pokud chcete objet autobusem celé Skotsko, tak se rozhodně vyplatí.

Jeďte do Skotska v dobré partě

Místní spoje pokrývající jednotlivé okresy jsou většinou provozovány společností First, ale není to pravidlem všude. Cena jízdenek většinou nepřesahuje hranici deseti liber a je dobré si připravit drobné, neboť řidiči často nemají pokladnu a tudíž nevrací.

Městskou dopravu v Edinburghu zajišťuje dopravce Lothian Buses. Jeho moderní dvoupatrové autobusy jezdí po celém městě a jízdenka stojí momentálně 1,60 £, za 4 £ pak můžete jezdit celý den. Opět si nezapomeňte připravit drobné, řidiči nevrací. V Glasgow funguje kromě autobusů i metro. To má pouze dva okruhy (vnitřní a vnější) a jezdí od 6:30 do 23:40 pondělí až sobota a v neděli pouze 10 až 18. Jedna jízda stojí 1,45 £, celodenní jízdenka pak 2,80 £.

Vlakem

Vlaky jsou o trochu dražší alternativou cestování po Skotsku, ale dostanete se s nimi skoro všude. Cena se dá opět znatelně snížit předběžným nákupem jak ve stanici, tak přes internet. Například zpáteční cesta z Edinburghu do Fort Williamu vyjde v předstihu tak na 30 £.

Vlaky zde provozuje mnoho soukromých dopravců, takže vám to může po zkušenosti z ČR připadat trochu chaotické. Já osobně používám stránky Rail Easy, které automaticky vyhledají nejlevnější spoj. A na nádražích vám samozřejmě rádi poradí a prodají jízdenky, které potřebujete. Ve vlaku si dejte pozor, kam si sedáte, s většinou jízdenek dostanete automaticky i rezervaci sedadla.

Cesta vlakem přes Skotskou vysočinu je rozhodně skvělý zážitek. Naskytne se zcela jiná perspektiva než ze silnice. Některé úseky trati jsou dokonce vyhlášenou turistickou atrakcí. Například mezi městy Fort William a Mallaig je scenérie opravdu kouzelná. Tato trasa se dá absolvovat v parním vlaku Jacobite a skalní fanoušek Harryho Pottera by tuto atrakci měl brát jako povinnost, neboť po cestě vlak jede přes viadukt, který byl použit ve filmech jako most do Bradavic.

Autem

S autem se ve Skotsku pohodlně dostanete kamkoliv a cena benzínu je srovnatelná s cenou v České republice. Cestou na sever se ale postupně zvedá a rozdíl mezi benzínkou v Edinburghu a někde uprostřed Skotské vysočiny může být značný. Půjčovny nabízejí auta od 30 £ na den. V turistické sezóně doporučuji rezervovat předem, zájem je zpravidla vysoký. Mezi největší půjčovny patří Arnold Clark, Hertz, nebo Enterprise.

Na silnicích se zde jezdí velice ukázněně, galantně a samozřejmě vlevo. Kruhové objezdy jsou na každém kroku. V případě nejistoty je dobré projít si předem jejich pravidla. Některé zapadlé vedlejší silnice jsou široké jen na jedno auto a vyhnout se dá pouze v rozšířených úsecích. Ty jsou zpravidla označeny značkou „Passing place“, aby se odlišily od parkovišť. Dávejte si také pozor na zvěř, hlavně na jeleny, kteří se při přecházení silnic moc nerozhlíží.

Autostop ve Skotsku funguje relativně dobře, obzvláště na méně obydleném severu, a zaručuje autentické zážitky.

Trajektem

Početné ostrovy na západ a na sever od pevniny jsou relativně snadno dostupné pomocí trajektů operujících z několika skotských přístavů (Ardrossan, Oban, Mallaig, Ullapool). Největší lodní společnost provozující civilní přepravu je Caledonian MacBrayne.

Jízdenky lze zakoupit přímo v některém z terminálů nebo na jejich webových stránkách. Rezervace předem je nutná pouze pokud s sebou berete motorový prostředek. Ceny jsou vcelku přijatelné, pohybují se v řádu desítek liber. Za jízdní kolo se neplatí.

Autorem textu je Josef Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Skotska v dobré partě