Jazyk a literatura ve Skotsku

Jazyk – Literatura

Česko-anglický slovník (on-line překladač)

Jazyk

Znalost angličtiny je nejlepším předpokladem pro úspěšnou komunikaci s většinou místních obyvatel. Existuje zde ale mnoho variací na správnou výslovnost, a tak je občas vcelku problém opravdu porozumět. Pokud jste zvyklí třeba na americký přízvuk, tak vás skotská angličtina (skotština) může vcelku rozhodit. I v rámci Skotska stále existují obrovské rozdíly. Někde je mluva jakoby nasekaná, jinde zase táhlá. Někdo šišlá, jiný každé „er“ rozvibruje, až to zní přehnaně.

Jeďte do Skotska v dobré partě

Verbální projev občas celý splývá do jednoho nepřetržitého zvuku a vám nezbývá než se usmívat a doufat, že to nebyla otázka. Pokud vám angličtina není cizí, tak většinou stačí chvíli člověka poslouchat a váš mozek jeho styl mluvy po čase dešifruje. To ale neplatí vždy. Lidé z Glasgow jsou notoricky záludní na dešifraci a skoro by se zdálo, že si nechápavé pohledy turistů užívají. Jejich kombinace huhňání a slangu je opravdu síla.

Další lingvistickou lahůdkou je například okolí Aberdeenu, kde mnoho běžných a vcelku podstatných slov existuje ve zcela jiné formě. Když vám například někdo na otázku odpoví „d'níken“, tak nemají na mysli slavného autora sci-fi Dänikena, ale prostě neví (D' nea ken = Do not know). Místo normálního „yes“ pro ano, říkají „aye“, což se vyslovuje podobně jako anglické „I“, tedy já. „Jak se máš?“ se pak řekne „Fit like min?“. Příležitostí pro špatné pochopení je spousta.

Paradoxně výslovnost v ještě severnějším Inverness je naopak pokládána za jednu z nejčistších v celém anglicky mluvícím světě. Při setkání s někým z Inverness proto tamní obyvatele většinou tipují na cizince, kteří se angličtinu naučili jako druhý jazyk.

Pár skotských slov

Skotsky Česky
auld starý
bonnie krásný
bosie objetí
braw skvělý
cheers děkuji nebo „na zdraví“ při přípitku
clarty obalen bahnem
coo kráva
dram sklenička whisky
doon dolů
dreich mizerné počasí
drookit kompletně promočený
feart vystrašený
firth záliv
gallus troufalý
gowk blázen (urážka)
Skotsky Česky
glen údolí
glaikit tvář bez známek inteligence
havering plácat nesmysly
kirk kostel
lad chlapec
lassie dívka
loch jezero
mawdelit předstírat nemoc, když máte jít k soudu
minging nechutný, hnusný
mirk temný
nea bother to nevadí, není zač
tatties brambory
toon město
wee malý

Gaelština

Vzdálený sever a hlavně ostrovy na severozápad od pevniny jsou poslední doménou gaelštiny. Kdysi se gaelsky mluvilo v celém Skotsku, ale postupně převládla angličtina. Tímto zpěvným jazykem mluví dnes asi 60 000 lidí. Při jízdě Skotskou vysočinou si všimnete hlavně gaelských nápisů na ukazatelích a obchodech.

Zachována je také například v názvech hor a dalších geografických útvarů. Při překládání těchto názvů je odhalena jejich krásná popisnost. Například překlad jména hory často napoví mnoho o jejím charakteru. Někdy je to jen barva (Stob Báhn – bílý vrcholek), jindy charakteristika povrchu (Ben Chonzie – mechová hora), nebo vrcholku (An Gearanach – krátký hřeben) a podobně.

Vcelku šokující je rozdíl ve výslovnosti oproti psané formě. Hláskování gaelštiny je noční můra i pro rodilé mluvčí, kteří se zřejmě nedokážou dohodnout ani mezi sebou. Bývá běžné najít různé psané formy stejného slova na několika cedulích, a to i v rámci jednoho města.

Nemluvíte anglicky?

Nebo mluvíte, ale přesto nikomu nerozumíte? Není vše ztraceno. Díky imigraci je v poslední době slyšet na ulici hodně polštiny a také španělštiny. Překvapením není ani samotná čeština díky početné komunitě krajanů. A pokud chcete mermomocí provětrat vaši anglickou slovní zásobu, tak paradoxně platí, že je kolikrát jednodušší domluvit se s nerodilým mluvčím.

Skotská literatura

Nejslavnější skotští spisovatelé:

  • Robert Burns (1759-1796), básník a spisovatel známý hlavně díky písni Auld Lang Syne, která se v mnoha zemích zpívá při oslavě příchodu nového roku.
  • Robert Louis Stevenson (1850-1894), známý autor dobrodružných románů. Mezi jeho knihy patří Ostrov pokladů nebo Tajemný případ Dr. Jekylla a pana Hyda.
  • Sir Arthur Conan Doyle (1859-1930), stvořitel slavného detektiva Sherlocka Holmese.
  • Sir Walter Scott (1771-1832), spisovatel a skotský patriot. Napsal mnoho romantických knih o Skotsku. V České republice je známý jeho román Ivanhoe.
  • Ian Rankin (*1960), současný autor detektivek, známá je jeho postava inspektora Rebuse.
  • Iain Banks (*1954), autor románů z žánrů fikce a vědecké fikce.
  • Irvine Welsch (*1958), autor Trainspottingu a dalších knih ze skotského undergroundu.

Autorem textu je Josef Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Skotska v dobré partě