Skotské suvenýry

Obchodů s upomínkovými předměty je ve Skotsku přehršel a výběr zboží je v nich nepřeberný. Je libo dudy? Skotský kroj? Vlajku? Láhev whisky? Tradiční sušenky? Vycpanou lochnesku? Je myslím zbytečné tady psát seznam všech možných cetek, kusů oblečení a součástí národního kroje, které je možné pořídit. Centra měst jsou přeplněná krámky, které se snaží vydělat na prodeji skotských suvenýrů.

Jeďte do Skotska v dobré partě

Zmínil bych velice oblíbený Jimmy hat. Tento tartanový baret s rezavou parukou není drahý (£5-10) a jako dárek je vcelku vtipný. Praktickým suvenýrem může být ručník s motivem skotské sukně. Také cédéčka s dudáckou muzikou jsou skvělá upomínka na návštěvu této země. K dostání jsou také trička s nápisy ve skotské angličtině. Hezké a ne příliš drahé jsou stříbrné šperky s keltskými vzory. Cenově trochu náročnější jsou pak opravdu unikátní šperky vyráběné z vřesu nebo třeba pravý skotský kašmírový svetr.

Při nakupování je dobré si ověřit, že je zboží autentické. Hlavně ve velkých městech se najde mnoho obchodů, které nabízejí zaručeně skotské výrobky původem z Číny nebo Pákistánu. Sice jsou levnější, ale kvalita je nevalná.

Autorem textu je Josef Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.