Ubytování ve Skotsku

Hotely - B&B  - Self-catering - Hostely - Kempy - Netradiční ubytování

Skotsko je na turisty dobře připraveno. Možnosti ubytování jsou opravdu velké a pokrývají slušný cenový rozsah. Turismus je ve Skotsku velmi sezónní záležitostí, a tak v letních měsících rostou ceny i obsazenost. Pokud tedy plánujete navštívit populární město nebo oblast v létě, je dobré si ubytování rezervovat dopředu. To se týká především Edinburghu, který je hlavně v srpnu většinou naprosto obsazený.

Jeďte do Skotska v dobré partě

Při hledání na internetu je dobré navštívit například stránky Trip Advisor, kde je možné najít recenze od jiných zákazníků. Dobrým pomocníkem jsou také oficiální stránky skotského cestovního ruchu, které mají vlastní vyhledávač ubytování a samy udělují certifikáty kvality služeb. Na nádražích a letištích ve velkých městech také fungují „last minute“ místa, kde vám za malý poplatek pomohou najít volné ubytování v případě nesnází.

Hotely

Hotely jsou samozřejmě tou dražší alternativou. Cena záleží na počtu hvězdiček a také vzdálenosti od centra. Pokud máte vlastní dopravu, tak se vyplatí volit hotely na okrajích měst. Nabídka hotelového ubytování je široká. Levnou formu kvalitního hotelového ubytování nabízí například řetězce Travel lodge nebo Premier Inn. K dispozici jsou rodinné hotýlky, apartmány v centru města, prostory pro firemní konference, penziony uprostřed divočiny atd., volba je jen na vás.

B&B (Bed and Breakfast)

Místní „Postel & Snídaně“ je forma ubytování v rodinných podnicích, kde většinou žije i samotný majitel a provozovatel. To zaručuje pohodovou atmosféru, autenticitu a jistou neformálnost.

Výběr je opět vcelku široký a každé B&B má svůj vlastní charakter. Může to být farma, rodinný domek, nebo třeba extravagantní vila někde na kopci u lesa. B&B najdete nejen ve městech, ale hlavně po celé Skotské vysočině, kde je to pro mnohé lidi velice lukrativní forma obživy. V létě pronajímají pokoje ve svém domě turistům a v zimě odjedou do svého druhého domu ve Španělsku.

Self-catering

Velice populární je zde takzvané self-catering, tedy ubytování s vlastním stravováním. To většinou znamená ubytování v apartmánu ve městech nebo v chatě někde v přírodě, případně pak v luxusním karavanu. Ceny se většinou udávají za sedm dní pobytu. Tato forma ubytování je ideální pro dovolené s rodinou nebo přáteli.

Hostel

Hostely jsou relativně levnou alternativou při hledání noclehu. Nabídka je opět velká hlavně ve větších městech. Někde dostanete v ceně i snídani. Mnohé hostely nabízejí i jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje. Pro snadnou rezervaci můžete využít např. stránky Hostel World nebo Hostel Bookers.

Kempy

Pokud hledáte romantiku stanování nebo místo, kde zaparkovat karavan, je ve Skotsku možností opravdu mnoho. Kempy jsou tu různé. Některé nabízejí mnoho služeb od malého krámku přes společenské místnosti až po pračky a sušičky. Jiné poskytují jen sprchu, záchod a nádhernou scenérii hor.

Cena záleží na tom, jak cestujete, atraktivitě lokace a na nabízených službách. Mnohé kempy nabízejí i vlastní karavany a chatky v rámci takzvaného self-catering ubytování.

Netradiční ubytování

Široká nabídka ubytování ve Skotsku nutí místní podnikatele hledat nové cesty, jak nalákat zákazníky. Pokud tedy hledáte nějaký opravdu originální nocleh, co třeba ubytování na farmě nebo přímo na starobylém hradě? Pokud vám i tohle přijde trochu nuda, tak je možné také přespat v konvertovaných kostelech, nebo dokonce na majáku.

Autorem textu je Josef Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Skotska v dobré partě