Praktické informace o Tanzanii

Kdy přijet - Cestovní náležitosti - Zdravotní rizika - Zdravotní péče

Kdy přijet

Cestovat do Tanzanie lze v kterémkoliv období roku, vždy jedete za teplem. Určitě pro vás bude změnou vlhkost vzduchu, která je v Tanzanii výrazně vyšší než u nás. Pokud chcete zažít opravdová vedra, kdy je na sluníčku přes 40 stupňů a i černoši jsou raději schovaní doma, zvolte únorový Dar es Salaam! Pak se vydejte do Serengeti na pozorování migrací.

Obecně lze říci, že pro návštěvu severní Tanzanie a ostrovů je ideální období od července do října a od prosince do března. Pro jižní Tanzanii je to červen a pro západní květen až říjen.

Leťte do Tanzanie v dobré partě


Pokud chcete cestovat sem a tam, prostě odjeďte podle nejlevnější letenky. Území Tanzanie je velké a počasí se v jednotlivých oblastech bude lišit. V jeden měsíc můžete zažít vedra na pobřeží a zároveň 15 stupňů, déšť a vítr na západě země.

Cestovní náležitosti

Při vstupu do Tanzanie potřebuje občan ČR platný cestovní pas, vízum a očkovací průkaz s platným očkováním proti žluté zimnici. Tanzanie vyžaduje pro občany ČR vízový styk pro všechny druhy pasů. Tanzanské vízum je možné získat na velvyslanectví Tanzanie v Berlíně:

Botschaft der Vereinigten Republik Tansania

Eschenallee 11
140 50 Berlin (Charlottenburg Westend)
Tel. 0049 30 3030800
Fax 0049 30 30308020

Výrazně jednodušší je nechat si vystavit vízum přímo po příletu (nebo příjezdu) na hranici. Vízový poplatek je 50 USD a zdržení po příletu minimální. Připravte si 50dolarovou nebo 100dolarovou bankovku, rázem budete úředníkům sympatičtější.

Tanzanské celní předpisy nepovolují vývoz, převoz ani dovoz věcí pocházejících z divoké zvěře. Na vývoz těchto předmětů je třeba zvláštního povolení. Dejte si na to pozor. Na trhu totiž můžete koupit například krásné náramky ze žíní sloního ocasu. Zvíře kvůli těmto žíním není zabito, přesto by vás čekaly obrovské problémy, kdyby u vás celníci takový suvenýr našli. Celníkům se nemusí líbit vývoz různých mušlí, šperků ze semen nebo náramků z dikobrazích ostnů.

Zdravotní rizika

Očkování

Jako zdravotní rizika v Tanzanii uvádí Ministerstvo zahraničních věcí choleru, hepatitidu typu A, malárii a žlutou zimnici. S lokální epidemií cholery se v Tanzanii můžete běžně setkat, pokud se budete pohybovat mimo „bílé koridory“. Nemoc se přenáší infikovanou vodou, jídlem, stolicí nebo zvratky nemocného. V očkovacích centrech v ČR vám proti choleře často doporučí vypít takový „džusík“, ochrana však není stoprocentní. Více informací lze získat na webu Vakciny.net

Očkování proti žloutence A+B by pro cestovatele do rozvojových zemí mělo být téměř pravidlem a očkování proti žluté zimnici je pro cestovatele do Tanzanie nutností a často při vstupu do země úředníci očkovací průkaz kontrolují.

Obrovským problémem je v Africe nemoc AIDS. Některé statistiky uvádí, že v Tanzanii je virem HIV nakažen každý pátý člověk. Vzhledem k tomu, že se jedná o nemoc přenášenou pohlavním stykem, je toto téma v Tanzanii naprosté tabu. Vláda se sice různými programy snaží veřejnost na tento problém upozornit, ale prozatím bez větších úspěchů. Situaci také příliš nepomáhá vyjádření římskokatolické církve ohledně kondomů. Pro turistu se nemoc AIDS stává problémem při potřebě transfuze krve nebo při sexuální turistice.

Malárie

Malárie je v Africe stále velký problém. Jde o nemoc způsobenou plasmodii (česky zimničky), jejichž přenašečem na člověka je komár. Symptomy jsou podobné jako při chřipce - horečka, bolest hlavy, svalů, kloubů později tiky, dávení a křeče. Pokud není malárie adekvátně léčena, následuje po nějaké době smrt (u malárie způsobené zimničkou Plasmodium falciparum, která je v Tanzanii běžná, je ta doba asi 5 dnů). Samozřejmě obzvláště rizikový je průběh onemocnění u dětí.

Nejlepší ochranou proti malárii je nenechat se poštípat od komárů. Používat tedy moskytiéru – síť přes postel, nosit v podvečer dlouhé rukávy a nohavice, používat repelenty a případně „si naordinovat“ B-komplex už před odjezdem.

Pokud vám někdo bude tvrdit, že v některých oblastech Tanzanie malárie není, ověřte si to. S oblibou to dělají některé cestovní kanceláře, a to pro oblast Dar es Salaamu a Zanzibaru. V obou místech se malárie hojně vyskytuje. Stačí se poptat místních nebo zajít do místní nemocnice. Pravdou je, že malárie není ve větších nadmořských výškách, takže se nevyskytuje například ve vyšších polohách v národním parku Kilimandžáro, v Uluguru mountains apod.

Proti malárii neexistuje očkování. Můžete se chránit pomocí různých antimalarik – prášků, které se pravidelně preventivně užívají. Ty ale mají různorodé vedlejší účinky a názory na jejich užívání se velmi liší. Autorka článku souhlasí s krátkým doporučením, ve kterém jsou uvedeny zásady ochrany při malárii. Onemocnění malárií ze začátku vůbec nemusíte rozpoznat, může vás pouze bolet hlava – období kdy vás bolí den nebo dva hlava se už ale počítá do těch 5 dnů zmíněných výše. Není nic jednoduššího než si v nějaké místní laboratoři nechat udělat test doslova za pár korun a vyvarovat se pozdějším potížím.

Lékárnička

Vezměte si s sebou nějakou základní lékárničku. Není však třeba to přehánět, v Tanzanii existují doktoři, nemocnice i lékárny. Pokud se chystáte cestovat do odlehlých oblastí, lékárničku rozšiřte.

Dobré je vzít si B-komplex a užívat ho jako odpuzovač komárů. Fenistil se bude hodit na štípance, kterým se pravděpodobně přes veškerou snahu nevyhnete. Nezoufejte, když nějaký štípanec začne hnisat, nemusí to nutně znamenat nakladení larev do vás jakýmsi africkým hmyzem. Je možné, že pokud sníte příliš mnoho manga, dostaví se průjem – tedy Smectu nebo černé uhlí s sebou! Pokud průjem přetrvá více dní, navštivte lékaře (ne šamana). Dá vám pravděpodobně nějaké antibiotikum. Určitě si pořiďte antimalarika, ale v případě podezření na malárii zkuste pokud možno nejprve vyhledat pomoc místních (rychle).

Tablety na vodu nemá cenu brát. Všude můžete koupit balenou vodu (cca 10 Kč za láhev 1,5 l). A vodu z kohoutku nedoporučuji pít ani při použití tablet (a ani si s ní nečistěte zuby).

Zdravotní péče

Telefonní číslo pro nouzové volání v Tanzanii je 112, ale popravdě řečeno nemám představu, co by se dělo v případě, že tam zavoláte. Nemocnice doporučovaná českým Ministerstvem zahraničních věcí je v Dar es Salaamu - soukromá nemocnice AGA KHAN HOSPITAL (tel. +25 522211515153). Ministerstvo také doporučuje leteckou záchrannou službu AAR, která sídlí v Nairobi na Wilson Airport (tel. +25 4202715 319). Od čehokoliv dalšího ministerstvo zrazuje.

V Tanzanii existuje spousta nemocnic a zdravotnických zařízení státních i soukromých. Záleží, v jaké jste oblasti. V Dar es Salaamu najdete samozřejmě řadu kvalitních nemocnic s kvalifikovaným personálem, ovšem i v ostatních městech a spádových oblastech pro větší množství vesnic existují zdravotnická zařízení, kde vám pomohou. Není problém se kdekoliv nechat otestovat na malárii a případně se i léčit, je ale pravdou, že v menších státních nemocnicích se vám může stát, že skončíte na pokoji s dalšími pacienty s rozličnými chorobami.

Doporučuje se kvalitní pojištění. V praxi je to ale tak, že i kvalitní pojišťovna vám pravděpodobně peníze na transport nedá, pokud budete mít například „pouze“ malárii a zdravotní péče je v Tanzanii (pro Evropana) velmi levná. Takže pokud se vám něco stane, vyjde často levněji zaplatit si péči než si platit pojištění. Například pobyt ve státní nemocnici v Taboře vyjde levněji než ubytování v místním hotelu, operace žlučníku v Dar es Salaamu vychází kolem 8 000 Kč, při léčbě malárie v běžné nemocnici se nedostanete nad 1 000 Kč. Ale pozor – pokud nemáte dostatečnou hotovost nebo věrohodné doklady o pojištění, může se stát, že vás odmítnou ošetřit.

Velvyslanectví Tanzanie v Berlíně

Adresa: Eschenallee 11, 14050 Berlin

Telefon: 004930-303 08 00
Fax: 004930-3030 8020
Vedoucí úřadu: J.E. p. Abdallah Saleh POSSI

Velvyslanectví České republiky v Tanzanii neexistuje a v roce 2010 bylo zrušeno i velvyslanectví v Keni.

Autorkou textu je Ilona Bittnerová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Tanzanie v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.