Irsko - nákupy a suvenýry

Svetry - Křišťálové sklo - Pochutiny - Whiskey - Mořské produkty - Další suvenýry - Rukodělná tvorba

Svetr s aranskými vzory

Jedním z nejčastějších suvenýrů, které si lidé z Irska vozí, patří bílé vlněné svetry s aranskými vzory. Podle pověsti tyto svetry pletly od nepaměti ženy rybářů z Aranských ostrovů. Každá rodina údajně měla své specifické vzory, které měly, mimo jiné, usnadnit identifikaci těl utonulých. Skutečnost se ovšem od této pověsti trochu liší. Komplikované vzory, které na aranských svetrech najdete, pochází z kontinentální Evropy. Specifická byla pouze jejich kombinace, která i tak tehdy nereprezentovala záměrně dané rodiny.

Leťte do Irska v dobré partě

Tyto svetry se tak svou podstatou liší od skotských tartanů, což ovšem mnohým ziskuchtivým firmám nebrání, aby tvrdili opak. Pokud si nicméně v Irsku ručně pletený svetr z pravé ovčí vlny pořídíte, tak vězte, že jste učinili dobrou investici, protože vám bude sloužit dlouhá léta. Stejně tomu tak bude, zakoupíte-li si jakýkoliv výrobek z irského tvídu. Neholdujete-li vlně, v tom případě stojí za to pořídit si něco ze lnu.

Obchod, kde v Dublinu můžete zakoupit kvalitní aranský svetr, najdete na ulici Nassau Street, v blízkosti Trinity College.

Křišťálové sklo

Jelikož má Česká republika sama dlouhou tradici produkce výrobků z křišťálového skla, nebude tento suvenýr pro našince zřejmě až tak zajímavý. Není ovšem nutné se tímto nechat odradit, protože i irský křišťál má své kouzlo a s tím českým si ve své kvalitě nezadá. Nejznámější irskou sklárnou je ta ve Waterfordu, ale i menší, méně známé firmy produkují sklo vysoké kvality.

Pochutiny

Mnozí turisté při své návštěvě Irska propadnou chuti tmavého piva Guinness. Často si ho proto koupí i domů. Kromě piva pak firma Guinness nabízí i další pochutiny s příchutí svého lahodného moku. Pořídit si můžete jak hořčici, marinádu, karamely, směs na výrobu chleba či čokoládu. Pokud pak budete chtít suvenýr, který vám vydrží déle, proč si nekoupit třeba triko s některým z reklamních maskotů, typickou Guinness pintu nebo aspoň otvírák? Zkrátka a dobře, Guinness jistě dokáže svou nabídkou suvenýrů uspokojit nejednoho náročného turistu. Zboží této firmy zakoupíte buď ve specializovaných prodejnách, ale i v běžných obchodech se suvenýry.

Whiskey

Pokud máte rádi něco ostřejšího, proč nezkusit některý z druhů „jemné“ irské whiskey? Přestože je v dnešní době irská whiskey k dostání i v České republice, výběr jistě není tak bohatý. Pokud například navštívíte palírnu firmy Jameson v Middletonu, můžete si v tamní prodejně zakoupit jejich whiskey, která není k dostání nikde jinde na světě. Irskou whiskey lze koupit i na dublinském letišti, buďte ale připraveni na to, že vás přijde na víc než v běžných obchodech a leckdy nebudete mít ani tak široký výběr.

Mořské produkty

Jelikož je Irsko ostrovním státem, těší se Irové bohaté nabídce mořských produktů, které stojí za to ochutnat je na místě, ale i koupit takzvaně na doma. Bez problémů ohledně trvanlivosti, ale i celníků, se dá převážet uzený losos. Doporučuje se vyzkoušet i hutnou, krémovou polévku s mořskými plody (seafood chowder), směs koření na její výrobu si můžete pořídit jak v místních rybárnách, tak ve větších obchodech s potravinami. Jako atypický suvenýr může posloužit balíček sušených irských mořských řas. Ty jsou buď určeny k přímé konzumaci, nebo se přidávají do polévek. Tyto řasy mají údajně léčebné účinky, ale ne každý si v nich najde zalíbení.

Další suvenýry

Dalšími suvenýry, které se vždy těší velké oblibě, jsou jakékoliv upomínkové předměty s tématikou oveček, irských mytologických postav (v těch s přehledem vede „leprechaun“ alias malý zelený skřítek) či keltských ornamentů. Takové koupíte v řetězci irských prodejen se suvenýry Carrolls, které najdete v centru každého většího města. Radost jistě udělá i CD s tradiční irskou hudbou. A pravou irskou atmosféru vám doma pomůže navodit i vonný františek vyrobený z irské rašeliny.

Rukodělná tvorba

Pokud si v Irsku chcete pořídit opravdu originální ručně dělaný výrobek, stojí za to si prohlédnout stránky asociace sdružující irské umělce a řemeslníky Design & Crafts Council of Ireland. Na jejich stránkách si v přehledném seznamu můžete vybrat jak dané řemeslo, oblast ostrova, odkud daný umělec pochází, ale i cenovou relaci nabízeného zboží.

Autorkou textu je Michaela Marková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Irska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.