Měna a ceny v Itálii

Směnárny a bankomaty - Platba kartou - Nákup jídla a pití - Ceny - Spropitné - Dvojí ceny za stání/sezení

Itálie je součástí Evropské unie a měnou je euro (€). Mince jsou v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 centů; 1, 2 €. Papírové bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 €.

Aktuální kurz ČNB:

  • Euro: 1 EUR= 25.26 CZK

Jeďte do Dolomit v dobré partě

Jeďte na Lago di Garda v dobré partě

Pravidla při placení platí velmi podobná jako u nás. Ty nejmenší mince v hodnotách několika centů nikdo nechce a budou se vám kupit v peněžence. Pokud chcete nějakého prodejce naštvat, zaplaťte mu celou částku v drobných. Také se těžce rozměňují velké bankovky v hodnotě nad 100 €. Ideálně si již v české směnárně nechte vyměnit eura v hodnotě mezi 5 a 20 €.

Směnárny a bankomaty

Směnáren i bankomatů je po celé Itálii dostatek. Stejně jako u nás jich je více ve větších městech, na vesnicích je spíše nedohledáte. Pro jistotu s sebou mějte vždy dostatek peněz v hotovosti a vyměňte si je v některé důvěryhodné české směnárně ještě před cestou.

Poplatek za výběr z bankomatu v Itálii závisí na podmínkách vaší české banky. Někdy mohou být poplatky až v řádech stokorun. Pro jistotu si vše zjistěte ještě před cestou, ať pak nejste nemile překvapeni.

Platba kartou

Platba kartou je možná téměř ve všech trafikách, restauracích a větších obchodech. Opět podmínky a poplatky záleží na vaší bance. Rozhodně ale u sebe mějte vždy dostatek hotovosti.

Nákup jídla a pití

Nejekonomičtější variantou je nákup jídla a pití v supermarketu. Jaký si vyberete není téměř podstatné. Italské potraviny jsou o několik tříd lepší než ty naše, a i když koupíte tu nejlevnější možnou variantu, vždy si pochutnáte. To stejné platí u ovoce a zeleniny v obchodech: jednotlivé kousky jsou čerstvé, krásné a voní po celém obchodě.

Pečivo se v obchodech kupuje na váhu, ne na kusy. Většinou je jeho prodej pultový, podobně jako v našem řeznictví.

Pokud budete mít možnost, rozhodně navštivte italské trhy. Najdete je snadno, neboť čerstvé ovoce a zelenina voní až za roh. Milovníci ryb by rozhodně neměli minout rybí trhy. Koupit tu můžete ryby čerstvé pro domácí přípravu nebo si je nechat připravit na místě. A nic se nevyrovná chuti z moře právě vytažené ryby. Stejně jako ovocné a zeleninové trhy, i ty rybí poznáte po čichu.

Na všech trzích se při nákupech netroškaří a kupuje se především na kila. Pokud si chcete koupit jen pár rajčat a oliv ke svačině a nepotřebujete si po městě nosit tašku plnou lilků a trs pomerančů, trvejte si pevně na svém. I přes nechápavé pohledy prodejců.

Ceny

Jako v každé evropské zemi, kde se platí eurem, jsou ceny přibližně o ⅓ až o ½ vyšší než v Čechách. Samozřejmě vždy záleží na druhu obchodu/restaurace a jeho umístění.

Spropitné

Jste-li se službami spokojeni, můžete obsluze zanechat spropitné v jakékoliv výši. Podívejte se ale nejdříve na účtenku: pokud je mezi položkami zahrnutý takzvaný couvert, restaurace si již spropitné přičetla sama. Jedná se o poplatek za stolování a možnost volného použití pečiva nebo dochucovadel. V Itálii je tento příplatek zcela běžný a pohybuje se kolem 2 € za osobu.

Dvojí ceny za stání/sezení

V bistrech se při placení zřejmě setkáte s dvojími cenami. Pokud se rozhodnete občerstvit takzvaně „na stojáka”, zaplatíte přibližně o ⅓ méně, než pokud se posadíte ke stolečku. Za sezení je v Itálii účtován příplatek za službu číšníka, který vás musí obsloužit a následně stůl uklidit.

Autorkou textu je Linda Mannelová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Sicílii v dobré partě

Jeďte do Toskánska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.