Doprava do Skotska

Letecky - Autobusem - Vlakem - Autem - S cestovní kanceláří

Do Skotska letecky

Přímé letecké spoje z České republiky do Skotska jsou pouze dva, a sice Praha-Edinburgh se společností EasyJet a Praha-Glasgow se společností Jet2. V obou případech se jedná o britskou nízkonákladovou společnost. Naopak letů s jedním přestupem je velké množství. Kromě Edinburghu a Glasgow lze letět i do Prestwicku či Aberdeenu. Cena zpáteční letenky začíná na 4 500 Kč, ať už letíte přímo či s přestupem. Letadla létají poměrně často a ve vzduchu strávíte zhruba tři hodiny. Lovcům letenek za pár kaček doporučuji vyhledávač Sky Scanner.

Jeďte do Skotska v dobré partě

Do Skotska autobusem

Co se týče cesty autobusem, jsou zde dvě možnosti. Zaprvé je možné jet třeba se Student Agency nebo Eurolines do Londýna a tam přesednout na další autobus. Cesta Praha-Londýn trvá asi 19 hodin a cena se pohybuje kolem 3 000 Kč za zpáteční jízdenku. Z Londýna do Skotska přepravuje cestující výhodná autobusová společnost Megabus. Měsíc dopředu u nich jízdenka stojí kolem sta korun a ze dne na den se vejdete do tisícovky. Do Edinburghu to z Londýna trvá kolem 9 hodin.

Druhou možností je využít portál mezinárodních autobusových jízdenek Onlinebus, který nabízí jízdenky až do Edinburghu či Glasgow, nicméně přestupu v Londýně se stejně nevyhnete. V tomto případě zaplatíte za zpáteční lístek zhruba 5 000 Kč.

Autobus samozřejmě není nejpohodlnějším způsobem dopravy, ale určitě může více odpovídat vašim cestovatelským plánům, pokud se chcete například podívat i do jiných částí Velké Británie.

Do Skotska vlakem

Vlakem bych z ČR do Skotska vyrazil, kdybych chtěl po cestě zastavit v několika dalších zemích. Cesta do Londýna se dá zvládnout asi za dvacet hodin, ale přestupuje se minimálně pětkrát a cena za zpáteční jízdenku začíná na 4 500 Kč. Pro vyhledání možné jízdenky lze využít portál Vlakem.net.

Londýna na sever do Skotska je to vlakem samozřejmě pohodlnější než autobusem a cesta do Edinburghu nebo Glasgow trvá pouze něco přes 4 hodiny. Problém je bohužel cena, která se pohybuje v řádech tisíců korun, pokud chcete jet třeba hned další den. Měsíc dopředu ovšem zaplatíte pouze několik stovek. V každém případě místní vlaky zaručují opravdu komfortní jízdu. Pro více informací stačí navštívit například National Rail.

Do Skotska autem

Jet vlastním vozidlem je samozřejmě také možnost a výhoda spočívající ve volnosti a pohodlí je vcelku nabíledni. Ve více lidech je i finanční náročnost vcelku snesitelná. Za ideálních podmínek by jízda z Prahy do Edinburghu (asi 1 900 km) trvala 25 až 30 hodin. A pokud nespěcháte, tak se z toho dá samozřejmě udělat několikadenní výlet Evropou.

Srovnávat to s autobusem nebo letadlem nemá cenu, neboť vlastní auto je úplně jiná kategorie. Je dobré se připravit na řízení s volantem na špatné straně, což ale pro zkušenějšího řidiče není zas takový problém.

Alternativně je ještě možné nasednout v Amsterodamu na trajekt a nechat se dovézt až do Newcastlu, který je od Skotska vzdálen asi dvě a půl hodiny jízdy. To ale není nejlevnější a na moři strávíte přes 16 hodin. Pokud máte přesto zájem, navštivte webové stránky Direct Ferries.

Do Skotska s cestovní kanceláří

Velká Británie a Skotsko jsou mezi českými turisty velice populární a na to svou nabídkou reaguje celá řada cestovních kanceláří. Většinou jde o poznávací zájezdy autobusem pro aktivně založené cestovatele spojené s pěší nebo cyklo turistikou. Cena za dva týdny se pohybuje kolem 12 až 20 tisíc korun za zhruba dvoutýdenní pobyt. Další možností je letecký zájezd na víkend nebo na víc dní, kde se cena pohybuje kolem 15 až 30 tisíc korun. CK Mundo nabízí pěší zájezd do Skotska, který kombinuje turistiku a romantické hrady, ale také cyklozájezd do Skotska.

Autorem textu je Josef Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Skotska v dobré partě