Kultura Itálie

Opera - Hudba - Film - Literatura - Herci

Italská hudba, opera, filmy nebo divadlo to jsou pojmy, které zná celý svět. Jaké kousky od nejslavnějších spisovatelů, režisérů a zpěváků by vás rozhodně neměly minout?

Opera

Počátky italské opery se datují až do 16. století. Mezi nejznámější operní skladatele patří Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini a díla Traviata, Nabucco, Madam Butterfly, Turandot nebo Aida.

Na operu zavítejte do milánského operního domu La Scala. Cena za lístek se pohybuje od 60 € do 250 €. Chcete-li ušetřit, zkuste si koupit last minute vstupenky. Hodinu před představením se prodávají s přibližně 25% slevou.

Jeďte do Toskánska v dobré partě

Leťte na Sicílii v dobré partě

Hudba

Kdo by neznal přední italské hudebníky Luciana Pavarottiho, Andreu Bocelliho nebo Erose Ramazzottiho? Stálicemi italské populární scény jsou také Tiziano Ferro, Umberto Tozzi nebo Zucchero. Mezi ženami můžeme zmínit zpěvačku Lauru Pausini. Za svou mnohaletou kariéru posbírala nespočet ocenění a prodala miliony desek. Nesmíme zapomenout ani na zpěváka známého pod přezdívkou Drupi, který se ale více než v Itálii proslavil v Čechách díky duetům s Hanou Zagorovou.

Mezi současné nejslavnější skladatele vážné hudby patří Ludovico Einaudi, který složil hudbu například pro film Nedotknutelní. Ze starších skladatelů budete jistě znát jména jako Antonio Vivaldi, Gioacchino Rossini nebo Vincenzo Bellini.

Po celý rok probíhá v Itálii velké množství hudebních festivalů. Za zmínku stojí například ten v Bologni, kde na nádvořích středověkých domů probíhají živé koncerty a promítají se zde umělecké filmy. V amfiteátru ve Veroně se pořádají opery a vystoupení slavných zpěváků a kapel. V Římě si užijete koncerty vážné hudby pod širým nebem. A Italové se nestydí zazpívat si třeba jen tak, v restauraci nebo na ulici.

Film

Jedním z nejznámějších italských režisérů je bezesporu Federico Fellini. Jeho filmy Osm a půl nebo La dolce vita si získaly celosvětovou slávu. Režisér Sergio Leone se proslavil svými „spaghetti westerny“, například Tenkrát na západě nebo Hodný, zlý a ošklivý. Mezi velmi úspěšné filmy z posledních let patří Naprostí cizinci (režisér Paolo Genovese). V Praze, Brně a Ostravě se každoročně koná Festival italských filmů, který seznamuje diváky se stálicemi i nováčky na italském plátně.

Literatura

Italská literatura je natolik známá, že se o ní učíme ve škole a je i jednou z maturitních otázek. Niccolò Machiavelli, Giovanni Boccaccio, Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Pier Paolo Pasolini, Antonio Tabucchi, Umberto Eco. To je jen malý výčet nejznámějších jmen italských spisovatelů.

Herci

Jedny z nejkrásnějších žen na světě jsou bezesporu Italky. Zřejmě za to mohou jejich výrazné rysy, tmavá pleť a ženské křivky. Italky se totiž nebojí být sexy, pečovat o sebe a hodně investují do módy i kosmetické péče. Mezi hvězdy světové kinematografiesex symboly patří Sophia Loren, Monica Bellucci, Ornella Muti nebo Claudia Cardinale. Z italských herců jmenujme hvězdy jako Marcello Mastroianni, Bud Spencer, Terence Hill nebo Vittorio Gassman.

Autorkou textu je Linda Mannelová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte na Lago di Garda v dobré partě

Jeďte do Dolomit v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.