Itálie - zajímavosti a památky

Lombardie - Piemonte - Ligurie - Veneto/Benátsko - Friuli-Venezia Giulia - Toskánsko - Emilia-Romagna - Roma/Řím - Kampánie - Puglia/Apulie - Kalábrie - Basilicata - Sicílie, Liparské ostrovy a Stromboli - Sardinie

Lombardie

Region Lombardie leží na severu země a je nejprůmyslovějšíekonomicky nejvyspělejší oblastí v zemi. Jeho největším lákadlem je město Milán, Alpy a lyžařská střediska.

Jeďte na Lago di Garda v dobré partě

Milano / Milán

Milán, město na severu Itálie, je mekka módy. Každý rok se sem sjíždí milovníci luxusních značek, aby se inspirovali na Fashion weeku, který přináší novinky pro nadcházející sezónu. V samém srdci města se rozprostírá největší nákupní galerie Vittorio Emanuele II. A když vás nakupování omrzí, vydejte se na prohlídku města. Milán sice působí trochu šedivým dojmem a nepřipomíná tu pravou Itálii, ale užijete si to tu. Jen musíte vědět, kam se vydat. Co byste neměli vynechat:

 • Divadlo La scala: Jedno z nejznámějších operních divadel světa. Lístky na představení seženete mezi 60–250 € a opera v La Scala pro vás bude určitě nezapomenutelným zážitkem.
 • Piazza del Duomo: Hlavní náměstí v srdci města s gotickou katedrálou si rozhodně nenechte ujít. Vylezte až na střechu, odkud si užijete jedinečný a nezapomenutelný výhled na město.
 • Museo del novecento: Zamiřte sem během deštivých dnů. Budete obdivovat nejen umělecká díla světově proslulých malířů, fotografů a sochařů, ale také výhled na náměstí Piazza Duomo.
 • Castello Sforzesco: Původní palác dynastie Sforzů je jedním ze symbolů Milána a pro někoho i nejhezčím italským hradem. Patří k němu také rozlehlý park.
 • Kostel Santa Maria delle Grazie: Tento kostel poznáte podle neobvyklé červené fasády. Uvnitř se ukrývá nástěnná malba Poslední večeře od mistra Leonarda Da Vinciho.
 • Čtvrť Brera: Pokud vám v Miláně schází typický italský ruch a úzké uličky, vydejte se do čtvrti Brera. Najdete zde malé kavárny, zmrzlinárny a doprovázet vás budou zvuky místních skútrů.
 • Čtvrť Navigli: Tato oblast se rozprostírá kolem vodních kanálů Naviglio Grande a Naviglio Pavese. Původně byly kanály hlavní tepnou města a převáželo se jimi zboží. Nyní slouží spíše pro turisty, kteří sem chodí povečeřet a na skleničku do jednoho z mnoha barů a restaurací.

Piemonte

Region Piemonte se táhne od severu, kde sousedí se Švýcarskem, podél francouzských hranic na východě a končí nad Janovem, který již spadá do oblasti Ligurie. Příroda je zde převážně kopcovitá, v horách se ukrývají hrady, zámky a také vinice.

Mezi oblíbené turistické cíle patří město Turín a také horská a lyžařská střediska na severu. Obyvatelé tohoto regionu jsou velmi milí, ale také mnohem více uzavření než Italové z jihu. Města mají spíše charakter střední a západní Evropy a možná vám budou v mnohém blízká.

Turín

Co mají společného automobilka Fiat, fotbalový klub Juventus a nejvýznamnější italský deník La Stampa? Všichni tři sídlí v Turíně. Turín vám možná bude trochu připomínat Paříž nebo jiná francouzská města - není divu. Hranice regionu Piemonte celou západní délkou sousedí s Francií. Při návštěvě Turína rozhodně nevynechejte:

 • Věž Mole Antonelliana: Jejím největším tahákem je panoramatický prosklený výtah. Z nejvyššího bodu budovy je úchvatný výhled na město i vrcholky Alp.
 • Náměstí Piazza Castello s královským palácem.
 • Muzeum antického umění Museo civico d’Arte Antica a galerie Sabauda s obrazy piemontských mistrů.
 • Torre Littoria: Budovu známou jako “Mussoliniho prst” si nechal postavit sám diktátor.
 • Stadion fotbalového klubu Juventus: Vejde se do něj až 41 000 diváků. Fotbal je italský národní sport, proto je návštěva některého z fotbalových zápasů nezapomenutelným zážitkem.
 • Automobilové muzeum: Jste přece ve městě, kde sídlí Fiat.

Ligurie

Ligurie je nádhernáromantická oblast na severozápadním pobřeží Itálie. Táhne se mezi Francouzskou riviérou a Toskánskem. Hlavním městem této oblasti je přístav Janov. Také spousta dalších malých městeček v okolí stojí za návštěvu.

Mezi nejnavštěvovanější města patří kromě Janova Recco, Camogli, Portofino, Cinque Terre, Rapallo nebo Sestri Levante. Oblast je také velmi oblíbená u hollywoodských hvězd. Pokud budete mít štěstí, můžete tady potkat třeba Kylie Minogue, Beyoncé, Rihannu, Madonu nebo George Clooneyho.

Genova / Janov

Janov je metropolitní městoseverozápadním cípu Itálie. Pyšní se především největším italským přístavem s rozlohou přibližně 130 000 m². Odplouvají odtud zaoceánské lodě, ale i ty přepravní s kontejnery. Janov není ale pouze přístav. Při jeho návštěvě vás také uchvátí:

 • Úzké a tmavé uličky: Takzvané carrugi, které v Itálii všichni milujeme. Malé vinárny, kavárny, bary, zmrzlinárny, úzký průhled na nebe a prádlo pověšené napříč ulicemi. To jsou ony.
 • Krásné paláce: Palazzo San Giorgio ze 13. století, Palazzo Doria-Pamphilj nebo Palazzo Spinola s Národní galerií.
 • Kostely: Barokní kostel Chiesa del Gesù s díly od Petra Paula Rubense, katedrála San Lorenzo nebo kostel Santissima annunziata.
 • Dům Kryštofa Columba: Právě v Janově prožil slavný mořeplavec dětství a odtud se vydával na své objevitelské plavby.
 • Akvárium: V Janově se nachází největší akvárium v Itálii a druhé v Evropě. Lístek pro dospělého vyjde kolem 26 €, pro dítě 18 €. A rozhodně to za ty peníze stojí.
 • Výhledy: Město leží u moře s výhledem na hory. Nezapomenutelný panoramatický výhled si užijete z vyhlídky Castello.

Cinque Terre

Pět terasovitých vesnic, které jsou součástí památek UNESCO, se vznáší zaseknuté do útesů nad mořem. Dříve to byly pouze idylické a tiché rybářské vesnice. Když je ale objevili turisté, stala se z Cinque Terre jedna z nejnavštěvovanějších oblastí v Itálie. Ročně je navštívilo kolem 2,5 milionu lidí, a tak se úřady rozhodly vstup do měst zpoplatnit.

Dostanete se sem například vlakem s turistickou kartou Cinque Terre Card. Ta vám umožní přemisťovat se mezi jednotlivými městečky se záchytným bodem, kterým je město Levante.

Portofino

Nejvyhlášenější víkendové středisko to je Portofino. Barevné domky, klikaté uličky a výborná středomořská kuchyně lákají statisíce turistů ročně. Ceny tu jsou bohužel také turistické: za espresso, které všude v Itálii stojí euro, tady zaplatíte eura tři a ubytování pro obyčejné smrtelníky tu také není. Raději se ubytujte v jedné z vesniček okolo a do Portofina si zajeďte na výlet lodí.

Veneto / Benátsko

Už podle názvu jsou největším tahákem této oblasti Benátky. Ale není to jediné město, které stojí za návštěvu. Prozkoumejte také Veronu, Padovu, Vincenzu nebo si zalyžujte v Dolomitech. Benátská část Pádské nížiny je velmi rozmanitá, užijete si zde horské treky i sníh. Nejvyšší horou této oblasti je Marmolada a nejznámějšími plážovými středisky Bibione, Jesolo nebo Caorle.

Jeďte do Dolomit v dobré partě

Venezia / Benátky

Benátky jsou jedním z nejromantičtějších míst na světě. Leží na vodě a jsou protkané hustou sítí kanálů, úzkých uliček a mostů.

 • Do Benátek vás doveze autobus, který staví na velkém parkovišti. Stačí přejít velký most se skleněnými bočnicemi a ocitnete se v úplně jiném světě.
 • Pokud nechcete Benátky prochodit celé pěšky nebo máte kufr, naskočte na místní vaporetto, lodní MHD. Lístek stojí kolem 8 € a vyplatí se vám koupit celodenní nebo vícedenní.
 • Výchozím bodem pro prohlídku Benátek je Piazza San Marco neboli náměstí sv. Marka. To je známé mimo jiné díky množství holubů, kteří se rádi nechávají krmit od turistů.
 • Úzké uličky a směrovky vás zavedou k Ponte Rialto, nejznámějšímu benátskému mostu. Po jeho obvodu je velké množství obchůdku se suvenýry.
 • Pod Ponte Rialto protéká hlavní vodní tepna Benátek, Canal Grande 4 km dlouhý a asi 70 metrů široký kanál. Canal Grande je jedním z nejromantičtějších míst, kam se můžete vydat na projížďku. Pokud zvolíte jízdu gondolou, smlouvejte. Průměrná cena za 40 minut se pohybuje kolem 80 €.
 • Rozsáhlou sbírku benátského umění najdete v Galleria dell'Accademia.
 • Až vás přepadne hlad nebo chuť na kávu, zajděte do postranních uliček. Ceny tu jsou až o polovinu nižší než na hlavní turistické tepně. K jídlu si dejte turistické menu, které většinou obsahuje tři chody a vyjde vás jako chod jeden.
 • Ideální dobou pro návštěvu Benátek je jaro nebo podzim. Počítejte ale s tím, že je tu v každém ročním období ohromné množství turistů.
 • Připravte se, že se v Benátkách určitě ztratíte. Mapa vám v úzkých uličkách nepomůže. Raději blouděte a užívejte si místní architektury tak dlouho, než se zase objevíte na hlavní třídě.
 • Vyrazte na výlet na ostrovy Burano a Murano. Ostrov Murano je proslavený svým sklem a Burano krajkářskou tradicíbarevnými domky podél kanálů. Na ostrovy se dostanete za pár minut vaporettem z přístaviště Fondamenta Nuove. Dejte si pozor na číslo přístaviště, ze kterého loď odjíždí. Jinak byste mohli odjet na úplně jiný ostrov.

Verona

Verona je především známá jako město Romea a Julie. Nejnavštěvovanější památkou pak nemůže být nic jiného než Juliin balkón. Najdete ho v uličce Via Cappello 23. Turisté tu zanechávali milostné vzkazy přilepené na zeď. Tato tradice ovšem dům i celou ulici dost hyzdila, proto se město rozhodlo zvyk zakázat. Existuje zde dokonce takzvaný Club di Giulietta. Lidé z celého světa mohou psát dopisy o své nešťastné lásce a adresovat je přímo Julii. Juliin balkón ale není jedinou památkou, za kterou byste se měli do Verony vydat. Navštivte také:

 • Arénu: Stojí na náměstí Piazza Bra. Jedná se o krásný antický amfiteátr, který pojmul až 30 tisíc lidí. V současné době se zde pořádají opery a koncerty slavných kapel a zpěváků.
 • Kostel z červených cihel San Fermo: Svým vzhledem je velmi netradiční a stojí za návštěvu.
 • Náměstí Piazza Delle Erbe: Zajděte sem na večeři a sklenku vína.

Padova

Do tohoto menšího historického a univerzitního města zamiřte na půldenní výlet.

 • Navštivte Kapli Scrovegni (Cappella degli Scrovegni) s originálními freskami slavného Giotta a Baziliku svatého Antonína (Basilica di Sant'antonio).
 • Za pozornost stojí také renesanční palác Lóže velké gardy (Loggia della Gran Guardia) a Kapitánský palác (Palazzo del Capitanio)
 • Espresso si vychutnejte ve slavné a prestižní kavárně Caffe Pedrocchi z roku 1831.

Friuli-Venezia Giulia

Na hranicích s Rakouskem a Slovinskem se rozkládá autonomní oblast Friuli-Venezia Giulia neboli Furlansko-Julské Benátsko. V oblasti najdete krásné a vysoké hory na severu i písčité pláže na jihu. Hlavním městem je Terst a mezi další zajímavá města patří Udine, Gorizia nebo Pordenone.

Trieste / Terst

Terst leží přímo u hranic se Slovinskem a vliv tohoto státu poznáte na místním koloritu života. Město je trochu klidnější a více evropské: také díky tomu, že spadalo pod Rakousko-Uhersko a místní paláce jsou spíše ve vídeňském stylu.

 • Terst dříve sloužil jako významný přístav a jednou z jeho nejproslulejších částí je Canale Grande.
 • Zavítejte i na hlavní náměstí Piazza Unita d'Italia s krásnými paláci a radnicí.
 • Asi 7 kilometrů od Terstu se nachází přepychový zámek Miramare. Leží v zálivu a je z něj nádherný výhled na moře. Dostanete se sem buď po pobřežní silnici nebo vlakem.
 • Jako v žádném italském městě tu nechybí křivolaké uličky plné barů a restaurací.
 • V okolí Terstu leží mnoho rybářských vesniček s restauracemi připravujícími dary moře. Zajeďte se podívat například do Villaggio del Pescatore.
 • V Terstu se budete cítit jako doma, protože nejvíce z celé Itálie odpovídá středoevropskému způsobu života.

Udine

Na Udine stačí půldenní výlet. Celé centrum je velmi kompaktní a dá se obejít za několik hodin. Centru dominuje náměstí Piazza della Liberta a majestátní gotická katedrála Santa Maria Maggiore.

Velmi zajímavé je také místní nářečí, takzvaná friulština. Jedná se o kdysi téměř zapomenutý jazyk, který se ale už opět vyučuje na školách.

Toskánsko

Toskánsko, to je relax, harmonie, památky, nádherná přírodavíno. Je považováno za centrum kultury celé Itálie. Aby také ne, když se zde nachází taková města jako Florencie nebo Siena. V období renesance se místní umělci předháněli v tom, kdo bude tvořit svá díla přímo ve Florencii. Mezi další toskánská města patří například Pisa, Livorno nebo Lucca.

Do této části Itálie se vydejte především za aktivním odpočinkem, agroturistikou a za ochutnávkou místních vín. K Toskánsku také náleží více než 300 km dlouhé pobřežíostrov Elba.

Nejznámější vinařskou krajinou je Chianti. Stejnojmenné víno je jedno z nejlepších z celé Itálie. Mezi další oblíbená vína patří Nobile a Brunello.

Jeďte do Toskánska v dobré partě

Firenze / Florencie

Florencie je hlavním městem Toskánska a také „hlavním městem umění v Evropě”. Pokud milujete malířství, sochařství a chcete si prohlédnout slavnou sochu Davida, zamiřte do tohoto historického italského města.

 • Centrem města je Piazza del Duomo s katedrálou Santa Maria del Fiore, zvanou jednoduše Duomo.
 • V katedrále jsou vystavena mistrovská malířská díla, například obraz Dante a Božská komedie od Domenica di Michelino nebo Poslední soud od Giorgia Vasariho.
 • Velmi známá je také zvonice na Palazzo Vecchio umístěná na Piazza della Signoria.
 • Za pozornost stojí slavné galerie: Uffizi, Palazzo Pitti, Bargello, Museo dell´Opera del Duomo, nebo Galleria dell´Accademia.
 • Nejznámějším mostem, který se klene přes řeku Arno, je Ponte Vecchio neboli takzvaný most zlatníků.
 • Až vás obdivovaní uměleckých děl přestane bavit, odpočiňte si v zahradách Boboli. Patří k Palazzo Pitti a ročně je navštíví přes 800 tisíc turistů.

Siena

Toskánské město leží trochu ve stínu slavnější Florencie, přesto byste ho při návštěvě Itálie neměli minout. Nachází se v mimořádně krásné krajině a je na seznamu památek UNESCO.

 • Srdcem Sieny je náměstí Piazza del Campo. Po celý rok se tu pořádají kulturní a společenské akce. Jednou z nejznámějších jsou koňské dostihy Palio di Siena.
 • Druhým největším náměstím je Piazza del Campo s Palácem Palazzo Pubblico.
 • Zvonice Torre del Mangia je součástí Palazzo Pubblico a otevře se vám z ní nádherný výhled na město.
 • Nejznámějšími galeriemi a muzei jsou bývalá nemocnice Ospedale di Santa Maria della Scala - v současné době nejvýznamnější sienská galerie, Museo Archeologico se sbírkou etruských artefaktů nebo galerie v paláci Buonsignori.
 • Sienské Museo Civico se pyšní obsáhlými sbírkami italských fresek a maleb.
 • Nejkrásnějšími církevními stavbami ve městě jsou Sienský dóm a křtitelnice sv. Jana.

Pisa

Pisa se proslavila především svou šikmou věží na Náměstí Zázraků Campo dei Miracoli. Najdete tu ale také muzea, zahrady a křivolaké uličky.

 • Mezi nejznámější muzea patří muzeum Museo dell'Opera del Duomo a Museo delle Sinopie.
 • Městem protéká řeka Arno, projděte se po jejím nábřeží se spoustou obchodů.
 • Nejznámější nákupní ulicí je Via Roma a line se přímo centrem města.
 • Přibližně 15 km od města je marina, zajeďte si sem odpočinout na jednu z pláží.

Elba

Elba je italský ostrov v Tyrhénském moři patřící k Toskánsku. Leží asi 10 kilometrů od pobřežního města Piombino. Ostrov je charakteristický členitým pobřežím a malebnými zátokami. Sezóna je tu přibližně od dubna do listopadu a kolem Elby se nachází jedny z nejhezčích potápěčských oblastí ve Středomoří.

 • Nejvyšší horou je Monte Capanne, odkud je nádherný výhled na širé moře.
 • Mezi další ostrovy italského souostroví patří Giglio, Capraia, Pianosa či Montecristo.
 • Jedním z nejznámějších obyvatel ostrova byl Napoleon Bonaparte a navštívit zde můžete jednu z jeho rezidencí: Palazzina dei Mulini.
 • Na své si zde přijdou cyklisté, milovníci vodních sportů, rybaření a výborné gastronomie. Zdejší pokrmy jsou založené především na darech moře.

Emilia-Romagna

Tato oblast se rozkládá jižně pod Benátském a jejím hlavním městem je Bologna. Dalo by se říci, že Emilia-Romagna odděluje hornatý sever od teplého jihu. Téměř celým regionem prochází středověká cesta Via Aemilia, která spojuje Rimini a Piacenzu. Její význam byl strategický a civilizační a kolem ní se budovala vojenská i civilní sídla.

Mezi nejznámější města této oblasti patří Bologna, Parma, Ravenna, Rimini nebo republika San Marino. Oblast je známá také díky své gastronomii. Parmská šunka nebo ragù alla bolognese obletěly snad celý svět.

Bologna

Toto italské město je rájem studentůmilovníků jídlahistorických památek. Město je například oproti Římu nebo Benátkám velmi klidné a šmrnc mu dodávají především studenti z celého světa. Sídlí tu totiž slavná univerzita, Universita di Bologna.

 • Na hlavním náměstí Piazza Maggiore najdete gotickou baziliku San Petronio, pátý největší kostel na světě.
 • Další známou zastávkou je Neptunova fontána a stejnojmenné náměstí Piazza del Nettuno.
 • Kousek od fontány narazíte na baziliku Santo Stefano, kde se uchovávaly ostatky mučedníků.

Pláže a letoviska

Po celé východní části regionu se táhnou pláže a jsou tu známá letoviska jako například Rimini. Oblast ale žije trochu ze své zašlé slávy a v Itálii rozhodně najdete krásnější pláže na koupání. Navíc Rimini je v posledních letech spíše dominantou ruských turistů.

San Marino

Tento stát ve státě má 61 km², 33 tisíc obyvatel a leží asi 25 km od letoviska Rimini. Dostanete se sem asi za hodinu autobusem a poté lanovkou. San Marino totiž leží na hoře Monte Titano ve výšce 700 m n. m.

Na náměstí Piazza della Libertà si nenechte ujít výměnu stráží, která probíhá před radnicí každou hodinu. Město je plné obchodů se suvenýry, barů a restaurací. Seženete tu také za dobré ceny outletové zboží, parfémy nebo šperky.

Roma / Řím

Všechny cesty vedou do Říma. A vy byste se tam měli alespoň jednou za život vydat také. Město je nabité historií, emocemi, výborným jídlem a nezapomenutelnou atmosférou jednotlivých čtvrtí. Na Řím vám nebude stačit prodloužený víkend, měsíc a možná ani celý život. Stále tu budete mít co objevovat a procházky přes Trastevere budou posté stejně úchvatné jako poprvé. Mezi nejznámější památky, které byste neměli minout, patří:

 • Koloseum: Největší římský amfiteátr. Odehrávaly se zde hony na zvířata a gladiátorské zápasy.
 • Forum Romanum: Z někdejšího obchodního, náboženského i politického centra města jsou už dnes jen ruiny. Až budete procházet po posvátné cestě Via Sacra, dýchne tu na vás historie z dob antického Říma.
 • Fontana di Trevi: Chcete-li se vrátit do Říma, vhoďte do této nejslavnější fontány minci. Zdobí ji sochy Neptuna a rozbouřeného a klidného moře.
 • Španělské schody: Neboli Scalinata della Trinità dei Monti byly navrženy až ve 20. letech 18. století. Lidé se zde scházejí, podobně jako my v Praze „u koně”.
 • Fontána čtyř řek na Navoně: Berniniho fontána se nachází na barokním náměstí Navona. Toto náměstí je centrem pouličních umělců, malířů a výtvarníků.
 • Andělský hrad: Tento hrad leží na břehu řeky Tibery a sloužil jako mauzoleum, pevnost i vězení. Tajná chodba spojuje hrad s Vatikánem a sloužila v dobách nebezpečí.
 • Bazilika sv. Jana v Lateránu: Druhý nejdůležitější kostel katolické církve na světě ukrývá zlatý interiér a mnoho výtvarných děl. Prvním nejdůležitějším kostelem je samozřejmě Bazilika svatého Petra.
 • Muzea: Nejen pro deštivé dny jsou ideálním místem k návštěvě římská muzea. Je jich tu tolik, že jejich procházením můžete vyplnit celou dovolenou.
 • Villa Borghese: Tento renesanční park je nejkrásnější a druhý největší v Římě. Najdete zde jezírko, kašny i zoologickou zahradu.
 • Trajánův park: V útulném komorním parku si užijete odpočinek, až vás unaví procházení památek. Nachází se jen pár kroků od Kolosea.
 • Aventin: Z tohoto pahorku je nejkrásnější výhled na baziliku sv. Petra. Navíc je tu i krásná pomerančová a růžová zahrada.
 • Trastevere: Křivolaké uličky, staré domy a útulné restaurace ukryté v této čtvrti vás nadchnou. Dojdete sem z centra pěšky, stačí jen přejít přes řeku.
 • Trhy: Římské trhy si nenechte ujít. Navštivte například bleší trh Porta portese nebo Mercato di Via Sannio: tady koupíte především kabelky, boty a oblečení.
 • Hadriánova vila: Nachází se asi hodinu cesty z Říma a sloužila jako monumentální sídlo císaře Hadriána. V současnosti zde najdete pouze ruiny ukryté mezi olivovníky a cypřiši.
 • Pláže v okolí Říma: Vyjeďte vlakem za město a vykoupejte se například na Lido di Ostia. Jen nebuďte zklamaní, pláž je většinou přecpaná a moře rozvířené.

Vatikán

Tento nejmenší stát na světě se nachází v centru Říma, je středobodem římskokatolické církve a jednou z nejvýznamnějších světových pokladnic umění. Vatikán se skládá z baziliky svatého Petra, Svatopetrského náměstí, Apoštolského paláce a Vatikánských zahrad.

 • Bazilika svatého Petra: Největší katolický kostel na světě láká ročně statisíce turistů. Na vstup si vystojíte pekelně dlouhou frontu a nezapomeňte se zahalit lokty, kolena a hlavu. Jinak vám bude vstup odepřen.
 • Svatopetrské náměstí: Toto náměstí je společně s bazilikou centrem římskokatolické církve. Právě tady z balkonu promlouvá papež k desetitisícům věřících. Náměstí je lemováno Berniniho kolonádou 284 sloupů a uprostřed se nachází 25,5 metru vysoký obelisk a dvě fontány.
 • Vatikánská muzea: Abyste si je pořádně užili, vyhraďte si na ně celý den. Nabízí sedm kilometrů sálů a obrazáren plných historických artefaktů.
 • Vatikánské zahrady: Rozsáhlé zahrady ukrývají stovky exotických rostlin, fontány, svatyně, sochy, kamenné lavičky a starobylé lampy.

Kampánie

Kampánie patří k nejrozmanitějším regionům Itálie. Přijde si zde na své každý: najdete tu dlouhé Amalfské pobřeží s azurovým mořem, historické památky, pravá jižanská města, klidné vesničky, sopky, termální ostrovyvýbornou gastronomii.

Z měst rozhodně nevynechejte divokou Neapol a nedaleké historické Pompeje. Udělejte si také výlet na sopku Vesuv a relaxujte v termálních pramenech na IschiiCapri. Kampánie leží v jižní Itálii, to znamená v subtropickém pásu. Léta jsou tu horká a zimy mírné. V létě se vydejte odpočívat k moři a na jaře objevujte města. V zimních měsících je turistický ruch klidnější, protože více prší a fouká vítr.

Neapol

Vidět Neapol a zemřít! Toto rčení bohužel nevzniklo kvůli dechberoucí kráse města - jeho původ je u námořníků, kteří do města přivezli syfilis, na jehož následky zemřeli.

Nyní je už město samozřejmě zdraví bezpečné. Přesto se tu ale jedno velké nebezpečí stále ukrývá a díky němu je Neapol nechvalně proslavená po celém světě: kapesní krádeže a kriminalita. Při procházkách městem si dávejte bedlivý pozor na své osobní věci. Nenechávejte si peněženku v předních kapsách batohu ani v kapsách u kalhot. Střežte se projíždějících skútrů a mějte pečlivě uschovanou kopii svého pasu. Opatrnosti v tomto městě nikdy není nazbyt. Nenechte si tím ale zkazit dovolenou. Neapol si jistě zamilujete a budete na ní s láskou vzpomínat.

 • Nejvíce vás zřejmě pohltí životní styl místních obyvatel. Úzké uličky, pověšené prádlo mezi baráky, troubení skútrů a dechberoucí výhledy na moře.
 • Vydejte se spletitými uličkami, projděte si místní hrady a nevynechte ulice Via TribunaliSpaccanapoli - ta dříve dělila město na dvě části.
 • Ochutnejte typickou neapolskou pizzu Margaritusladké sfogliatelle.

Pompeje

Nedaleko od Neapole leží Pompeje - jedno z největších starořímských měst, které dosahovalo největší slávy a rozvoje kolem roku 100 př. n. l. Výbuch sopky Vesuv však pokryl Pompeje rozžhavenou lávou a zabil na 10 000 místních obyvatel. Sopečný prach však zakonzervoval podobu města a Pompeje se po znovuobjevení ve 20. století staly nejdůležitější historickou památkou. Dostanete se sem vlakem z Neapole a vstupné stojí kolem 16 €.

Vesuv

Majestátní sopka Vesuv se tyčí do výšky 1 281 metrů a nahoru vás vyveze jeden z místních turistických autobusů. Můžete sem ale vyšplhat i po svých podle turistické mapy. Kolem kráteru vede chodníček, ze kterého budete mít sopku i výhled z ní jako na dlani.

Amalfské pobřeží

Městečka nalepená na skalnaté útesy, průzračné moře, dlouhé písčité pláže a romantické zátoky. To je Amalfské pobřeží, jedno z nejkrásnějších v celé Itálii. Mezi nejznámější letoviska patří Positano, Amalfi, Praiano nebo Ravello. Především Positano je v současné době oblíbenou instagramovou destinací.

Sorrento

Asi 50 km od Neapole leží jedno z nejkrásnějších středisek v celé Kampánii Sorrento. Město je typické barevnými domy zaseknutými do skály, kdysi zde prý sídlily bájné Sirény a procházky mezi místními pomerančovníky a citronovníky jsou velmi relaxačním zážitkem.

Ischia

Ischia je termální ostrov v Neapolském zálivu. Celoročně bujná zelená vegetace, horké termální prameny a výborná gastronomie lákají tisíce turistů z celého světa. Ostrov je rozdělen do 6 obcí a celkem se zde nachází na 150 léčivých horkých pramenů. Hlavní dominantou je přístav a Aragonský hrad. Typickým suvenýrem je keramika, která připomíná místní architekturu.

Capri

Na jih od Ischie leží malý ostrov jménem Capri. Turisté ho milují pro jeho písečné pláže, průzračné moře a bílé skály. Lodí se vydejte na výlet do takzvané Modré jeskyně a na ostrově navštivte Augustovy zahrady. K obědu si dejte lehký salát Caprese a jako suvenýr si přivezte vůni z místního slavného podniku Carthusia.

Puglia / Apulie

Krásná a rovinatá Apulie se táhne jižní částí Itálie od poloostrovu Gargano až po pomyslný „podpatek boty“. Dříve byla výchozím bodem pro obchodní cesty na Blízký východ a přístav v Bari je dodnes hojně využívaný.

Charakteristické jsou pro Apulii domečky s kuželovitou střechou, takzvané trulli. Jsou postavené z vápencových destiček, které se v případě potřeby dají rychle rozebrat. Proč? Může za to zákon ze 17. století, podle kterého se platily vysoké daně z nových staveb. Když měla přijít do kraje inspekce, obyvatelé domky rozebrali a dělali, jako že tam nikdy nic nestálo. Trulli původně sloužily jako sklady, sýpky nebo přístřešek pro zvířata. Později se začaly barvit na bílo a zdobit ornamenty. V dnešní době slouží jako zajímavost pro turisty, ve které se mohou dokonce ubytovat. Jejich největší koncentrace je ve městečku Alberobello.

Ideální dovolenou si zde užijete také u moře. Podél Apulijského pobřeží se táhnou kilometry pláží, průzračné moře a divoké útesy. Panuje zde poklidné tempo, místní obyvatelé se přizpůsobili zdejší přírodě a horkému podnebí. Obyvatelé Apulie jsou velmi milí a srdeční a na svůj kraj nedají dopustit.

Poloostrov Gargano

Dlouhé slunečné léto a nádherné pláže udělaly z tohoto místa ideální prázdninovou destinaci. Největší lákadlem Gargana jsou jeskyně dostupné pouze z moře. Oblíbené jsou také výlety na nedaleké souostroví Tremiti nebo výšlap do Národního parku Gargano. Zdejší starobylá městečka jsou vystavená na strmých útesech a při procházkách klikatými uličkami se lehce ztratíte. To ale vůbec nevadí - vejděte do některé z místních restaurací a pochutnejte si na čerstvých rybách, mořských plodech a domácích těstovinách.

Bari

Bari je hlavním městem tohoto regionu a nachází se zde i hlavní letiště.

 • Navštivte starou část města, takzvanou Bari Vecchia. Zde se zastavil čas.
 • Na kraji čtvrti se nachází pevnost Castello normanno-svevo, dnes se zde koná mnoho výstav a kulturních akcí.
 • Basilica di San Nicola je vyhledávaným místem mnoha poutníků, protože se zde nachází ostatky svatého Mikuláše.
 • Celou starou čtvrť lemuje dlouhé nábřeží Lungomare.
 • Místní přístav byl považován za bránu do Evropy a také na Blízký východ.
 • Nedaleko starého města se nachází nová čtvrť plná restaurací obchodů a promenád. Vymezují ji bulváry Corso Vittorio Emanuele IICorso Cavour.

Alberobello

Chystáte-li se do Apulie, nesmíte vynechat zastávku v Alberobellu. Toto městečko je domovem 1 400 domků zvaných trulli a je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. V některých domečcích byla zřízena muzea nebo obchůdky se suvenýry a vy díky tomu můžete nahlédnout dovnitř. Nejzvláštnějším domem je Trullo sovrano. Jen tento jediný domek má totiž dvě podlaží.

Lecce

Milujete baroko? Pak se vydejte do města Lecce. Město je plné historických památek a někdy se mu také přezdívá Florencie jihu. Městu dominují domy postavené z takzvaného salentského vápence, který se vyznačuje svou zlatavou barvou.

 • Centrem města je náměstí Piazza San Oronzo, pojmenované podle světce a patrona města. Jeho sochu lze spatřit na vrcholu sloupu, který je umístěn přímo na náměstí.
 • Jednou z nejvýznamnějších památek jsou dochované zbytky amfiteátru a nejvelkolepější barokní chrám sv. Kříže.
 • Nachází se zde také nejstarší muzeum v Apulii, Museo Provinciale Sigismondo Castromediano.

Kalábrie

Kalábrie leží ve „špičce boty“ a omývá ji JónskéTyrhénské moře. Toužíte-li po romantické dovolené na nekonečných plážích, po koupání v průzračném moři a po dokonalém gurmánském zážitku, jste tu správně. Ekonomicky Kalábrie za ostatními italskými regiony sice dost zaostává, ale velmi jí pomáhá místní turistický ruch. Jsou tu totiž jedny z nejkrásnějších pláží v zemi a možná i v celé Evropě. Přestože je tato oblast velmi suchá, vyplňují ji i stále zelené horské špičky a bukové či borovicové lesy. Pro Kalábrii jsou také typické cedráty, jejich plody se používají v kosmetice i potravinářství. Nejvíce jich najdete na Cedrové riviéře.

Plážové destinace

Chloubou Kalábrie je několik měst vystavěných na skále. K nim se také řadí Tropea, oblíbená prázdninová destinace. Dlouhé pláže, průzračná voda, výborná gastronomie, věhlasné víno a nádherná příroda. To jsou hlavní důvody, proč sem ročně přijíždí tisíce turistů. Jednou z nejznámějších historických památek je kostel na skalnatém útesu, Santuario di Santa Maria dell’Isola. Tropea je plná barů a restaurací, kde se můžete bavit až do časných ranních hodin.

Jen tři kilometry na východ se rozprostírá vesnička Parghelia. Okouzlí vás svou starobylou atmosférou a písčitými plážemi s pozvolným vstupem do moře.

13 km na západ pak leží jedna z nejzachovalejších oblastí Itálie, letovisko Capo Vaticano. Charakteristické je svými majáky.

Hlavním městem oblasti je Catanzaro, město přezdívané jako „Město dvou moří”. Leží totiž v úzké části regionu mezi Jónským a Tyrhénským mořem.

Basilicata

Vyprahlá, nehostinnáchudá oblast Itálie, na kterou se v turistickém ruchu trochu zapomíná, leží mezi Kalábrií a Apulií. Na druhou stranu je to region plný přírodníchhistorických krás, žijí zde milí a přívětiví lidé a čas jako by se tu zastavil. Samozřejmostí je výborná gastronomie a nádherné moře ideální pro potápění.

Mezi přírodní krásy tohoto regionu patří Dolomiti Lucane neboli Lukánské Dolomity a hora sopečného původu Monte Pollino.

Jedním z nejznámějších hradů oblasti je Lagopesole ze 12. století. Dnes se tu konají mnohé kulturní akce.

Matera a další skalnatá města

Toto město působí spíše jako labyrint vytesaný do skal. Jednou z nejznámějších částí města jsou Kameny Matery (Sassi di Matera), kde si své domy obyvatelé tesali přímo do skály. Dnes lákají především filmaře. Natáčelo se zde například Evangelium sv. Matouše nebo Umučení Krista s Melem Gibsonem.

Dříve byla tato oblast spíše ostudou, žili zde ti nejchudší a hygienické podmínky byly tragické. Dnes jsou Kameny Matery zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO a město je díky domům vytesaným do skal přezdívané Jeruzalém na jihu Itálie.

Dalším skalnatým městem je Acerenza, Venosa nebo Craco. Poslední jmenované město je však vybydlené. Obyvatele vyhnalo stále se opakující zemětřesení a město ponechalo svému osudu.

Sicílie, Liparské ostrovy a Stromboli

Sicílie je největší italský ostrov. Tady zažijete tu pravou Itálii, troubení aut v úzkých uličkách, milé a veselé obyvatele, historické památky, smaragdové moře, výborné víno a skvělou gastronomii.

Mezi nejznámější města a oblasti patří hlavní město Palermo, vulkán Etna, antické památky Taorminy, letoviska Cefalù nebo Agrigento.

Leťte na Sicílii v dobré partě

Palermo

Hlavní město Sicílie vás uchvátí. Troubení aut, klikaté uličky, pokřikování Italů, výborné pouliční jídlo a nádech Blízkého východu. Ať už sem přijedete obdivovat starobylé paláce nebo oprýskané domy místních obyvatel, nebudete litovat. Město je obklopené horskými vrcholky a mořem a dříve patřilo k nejvýznamnějším politickým a kulturním bodům v celém Středomoří. Historické jádro Palerma je jedním z největších skvostů v Evropě.

 • Navštivte zdejší Královský palácCapellu Palatinu z 12. století. Tato kaple je jednou z nejkrásnějších v celé Evropě a její malby nesou arabské vlivy.
 • Kostel San Giovanni degli Eremiti nabízí klid v nádherných zahradách s pomerančovníky.
 • Máte-li chuť na kulturu, vydejte se do jednoho z největších divadel v Itálii, do Teatro Massimo. Loutkové divadlo si užijete v místě zvaném Opera dei Pupi.
 • Pro otrlé jsou zde Kapucínské katakomby, které uchovávají sbírku mrtvých lidských těl.
 • K Palermu patří pouliční trhy a výborné ovoce a zelenina. Ty nejznámější trhy hledejte pod jmény tržiště Ballarò, VucciriaBorgo.

Etna

Stále aktivní sopka Etna se tyčí na sever od města Catania. Ač je pro Sicílii nebezpečím, zajišťuje také velmi úrodnou půdu pro pěstování vinné révy nebo fíkovníků. Etna občas zabouří nebo vyfoukne horkou páru. Nejničivější však byla erupce v roce 1669, kdy se láva dostala až na pobřeží a zničila 16 měst.

Na vrchol se můžete vydat kdykoliv, ale počítejte s tím, že nahoře se může držet sníh i v létě. V zimě se její vrchol mění na miniaturní lyžařské středisko. Ideálním výchozím bodem je parkoviště Rifugio Sapienza pod stanicí lanovky. Najdete ho ve výšce 1 900 m n. m. Výstup na Etnu je však možný pouze s průvodcem. Sopka je stále aktivní a nebezpečná. Nejen, že chrlí lávu a popel, ale také plyny, kterými se můžete zadusit.

Taormina

Taormina je označovaná za jedno z nejhezčích míst na Sicílii. Najdete tu staré řecké divadlo, výhled na Etnu i na záliv.

 • Hlavní tepnou města je Corso Umberto. Zde je centrum všech obchodů, kaváren, restaurací, zmrzlináren i barů, kde se budete bavit až do rána.
 • Jeden z nejhezčích normanských paláců se nazývá Palazzo Corvaja a nedaleko od něj se nachází středověký městský dóm.
 • Taormina nemá vlastní pláž, ale i tak sem v létě míří tisíce turistů, a to převážně za historií a atmosférou místních uliček.

Cefalù

Městečko Cefalù leží na severním pobřeží Sicílie. Je oblíbeným přímořským letoviskem s nádhernou pláží a mohutnou skálou v pozadí.

 • Symbolem města je normanská katedrála se dvěma věžemi. Nachází se na náměstí Piazza Duomo. Obdivovat tu můžete například byzantské mozaiky z 12. století.
 • muzeu Mandralisca najdete rozsáhlé sbírky, které dokládají přítomnost cizích národů v tomto městě. Jednalo se například o Araby nebo Řeky.
 • Hlavní třída plná barů, restaurací a obchodů se nazývá Corso Ruggero.
 • Mnoho z klikatých uliček vás dovede až k přístavu a na místní písčitou pláž, která je sevřená skaliskem Rocca di Cefalù.

Agrigento

Agrigento ležící v jižní částí Sicílie je turisty vyhledávaným místem, především kvůli ruinám kdysi obrovských řeckých chrámů. Toto muzeum pod širým nebem je nyní zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

 • Ve východní části najdete zbytky Heraklova chrámuvily Aurea, ve které je malé muzeum.
 • Chrám svornosti patří k nejzachovalejším antickým památkám na světě.
 • Opodál leží chrám bohyně Héryhrobka tyrana Therona.
 • V západní částí je dominantou chrám Dia Olympského a svatyně podzemního božstva.
 • Pokud jste už unaveni z prohlížení památek, odpočiňte si ve zdejší rozkvetlé a voňavé zahradě Kolymbetra.

Catania

Město, kde leží jedno z hlavních letišť, se nachází nedaleko sopky Etny. Ta poznamenala jeho dějiny i vzhled. Během poslední velké erupce v 17. století lehla Catania popelem a musela být vystavěna znovu. Dominuje tu tedy barokní styl a stavělo se hodně z tmavého lávového kamene.

 • Centrem města je Piazza del Duomo s fontánou se sochou slona. Ten je symbolem města.
 • Hlavním nákupním bulvárem je Via Vittorio EmanueleVia Etnea. Najdete zde mnoho restaurací, barů i obchodů.
 • Za historií vyrazte do Římského divadladivadla Odeon. Tyto památky se dochovaly ze 2. století p. n. l.
 • Městské muzeum a pinakotéka sídlí v mohutné pevnosti Castello Ursino.
 • Nezapomeňte také navštívit rybí trh a pochutnat si na místní specialitě těstovinách s lilkem, rajčaty a ricottou.

Syrakusy

Syrakusy jsou sicilskou metropolí umění. Jsou téměř opakem Palerma nebo Catanie a panuje tu až maloměstský klid.

 • Navštivte baziliku a katakomby di San Giovanni, katedrálu Duomo Santa Maria delle Colone nebo Archeologický areál. Ten zahrnuje řadu antických staveb z různých období.
 • Nedaleké kamenolomy ukrývají jeskyni zvanou Dionýsovo ucho. Toto jméno získala kvůli své zvláštní akustice.

Trapani

Na jih od Palerma leží město označované jako „město soli”. Získávání soli odpařováním mořské vody totiž bylo jedním z nejdůležitějších hospodářských odvětví. Některé saliny ještě fungují a zdejší sůl je považována za velmi kvalitní.

V současné době sem míří lety především nízkonákladové společnosti Ryanair a díky nim je tu stále více turistů. Město je také hlavní vstupní branou k blízkým Egadským ostrovům.

Egadské ostrovy

Při návštěvě Trapani sedněte na loď a vydejte se na jednodenní výlet na Egadské ostrovy. Plavba trvá 30 až 60 minut. Záleží, na který z ostrovů míříte. Ceny za celodenní výlet se pohybují od 40 do 50 €. Součástí bývá oběd a víno. Nebojte se sem vyrazit i během podzimu. Vaší odměnou bude minimum turistů a teploty nad 20 °C.

Liparské ostrovy

Tyto vulkanické ostrovy vytváří jakýsi most mezi Kalábrií a Sicílií. Liparské ostrovy si zamilujete, pokud hledáte klid a dáváte přednost tradičnímu ubytování před velkými hotelovými komplexy. Na ostrovech nejsou typické dlouhé písčité pláže, proto je tu minimum turistů. Okouzlí vás ale zátoky a vysoké skály padající do moře. Dostanete se sem některým z trajektů nebo lodí z okolních přístavů.

Sardinie

Karibik Středomoří nebo Ostrov pastýřů: tak je přezdívaný druhý největší italský ostrov, Sardinie. Jméno mu daly bílé pláže, průzračně modrá voda a také stáda ovcí, kterých je tu nespočet. Právě Sardinie je totiž hlavním producentem ovčího sýru Pecorino Romano.

 • Jednou ze zvláštností Sardinie jsou takzvané nuraghi. Kamenné stavby kuželovitého tvaru, které jsou vidět na každém kroku.
 • Vnitrozemí ostrova je spíše hornaté a při jeho návštěvě vám bude připadat, že se tu zastavil čas.
 • Naopak přímořská střediska se rozvíjí a nabízí svým návštěvníkům luxusní podmínky pro dokonalou dovolenou.
 • Sardinie je proslulá svou agroturistikou.
 • Ostrov si užijete i během aktivní dovolené: cyklistika, horolezectví, potápění, jachtaření, kayaking, pěší turistika, ..., to vše vám tento smaragdový ostrov nabízí v celé své kráse.
 • Vydejte se sem na jaře, během září nebo v létě. O prázdninách ale počítejte s vysokými teplotami a náporem turistů. Naopak raději vynechte zimní období. Některé hotely jsou zavřené, stejně jako mnoho památek a počasí je po většinu dní deštivé.
 • Jako suvenýr si přivezte jeden z místních výrobků - koberec z ovčí vlny, šperky z mořských korálů nebo ručně vyráběné košíky.

Autorkou textu je Linda Mannelová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Dolomit v dobré partě

Jeďte na Lago di Garda v dobré partě

Leťte na Sicílii v dobré partě

Jeďte do Toskánska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.