Italské svátky - Italské festivaly
Italské svátky
1. ledna: Capodanno - Nový rok
Stejně jako u nás je 1. leden prvním a velmi poklidným dnem v roce. Všichni vyspávají silvestrovské oslavy a většina obchodů má zavřeno.
Jeďte do Toskánska v dobré partě
Leťte na Sicílii v dobré partě
6. ledna: Tre re magi e Befana - Tři králové a Befana
Kromě Ježíška, kterému se v Itálii říká Babbo Natale, nosí dětem drobné dárky i čarodějnice Befana. Ta přilétá na koštěti 6. ledna, v den svátku Tří králů. Befana je takovou kombinací našeho Mikuláše a Santa Clause. Přilétá v noci a do domů se dostává komínem. Hodným dětem naděluje sladkosti a drobné dárky, ty zlobivé se mohou těšit na bramboru nebo uhlí. Pověst vypráví, že Befana byla ošklivá, ale velice hodná žena. Když se narodil Ježíšek, všichni k němu spěchali s dárky. Jen Befana se o jeho narození dozvěděla pozdě. Když dorazila do Betléma, děťátko už v jesličkách nenašla. Nabrala proto množství dárků a šla ho hledat. A to dělá dodnes.
14. února: La Festa di San Valentino - Svatý Valentýn
Italové jsou vášniví a velcí milovníci. Proto se u nich svátek svatého Valentýna slaví více než u nás. Tajný tip pro muže: červeným spodním prádlem italskou partnerku vždy potěšíte. :)
březen/duben: Pasqua - Velikonoce
Pro křesťansky založené Italy jsou Velikonoce důležitějším svátkem než Vánoce. V tomto období se setkávají rodiny, široké příbuzenstvo, oslavuje se, jí a odpočívá. A také se samozřejmě chodí do kostela. Na slavnostní tabuli nesmí chybět hody založené na regionálních surovinách, tradiční recepty a pečené maso. Zatímco u nás se peče sladký beránek a mazanec, italské hospodyně nedají dopustit na sladkost jménem colomba, velikonoční bábovku připomínající svým tvarem holubici (la colomba). Nadýchané těsto je plněné kandovanými kousky pomerančů, má jemnou křupavou kůrku a chutí lehce připomíná marcipán. Na Velikonoční pondělí rodiny často vyjíždí na piknik do přírody nebo k moři.
25. dubna: Festa della Liberazione - Den osvobození
V tento den si Itálie připomíná osvobození od nacistů po 2. světové válce.
1. května: Festa del lavoro, Festa dei lavoratori - Svátek práce
Stejně jako u nás je 1. květen věnován Svátku práce. Ale pro mnoho Italů je to především den volna, který nijak významně neoslavují.
2. června: Festa della Repubblica - Den Italské republiky
V tento den si Italové připomínají vznik Italské republiky. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších svátků během roku. Účastní se ho také prezident Itálie a na nebi nad Řím létají letadla s italskou trikolorou.
15. srpna: Ferragosto, Assunzione di Maria - Nanebevzetí Panny Marie
Tento svátek je jedním z nejoblíbenějších dnů v celém roce. Pro Italy je jakýmsi „letním Novým rokem”. Život v celé zemi se zastaví a všichni vyjíždí slavit k moři nebo do hor. Tímto dnem také pro mnoho Italů začíná měsíční dovolená. Všechny hotely jsou obsazené dlouho dopředu a na silnicích vznikají dlouhé kolony. Nyní je 15. srpen spojován s Nanebevzetím Panny Marie. Ale nebylo tomu tak vždy. Původně se jedná o svátek zavedený císařem Augustem a jmenoval se Feriae Augusti (riposo di Augusto, odpočinek Augustův) a slavil se již 1. srpna. Katolická církev později posunula oslavu na 15. srpna a spojila tak tento svátek s oslavou Nanebevzetí. Vznikla tím dnešní tradiční oslava léta, známá jako Ferragosto.
1. listopadu: Tutti i Santi - Dušičky, Svátek Všech svatých
Italové slaví Dušičky podobně jako my. Chodí na hřbitov, aby zapálili svíčky ve vzpomínce na zesnulé. Typickým “dušičkovým” receptem je Il Grano Cotto: vařená pšenice s vínem, kousky čokolády a ořechy.
8. prosince: Immacolata Concezione - svátek Neposkvrněného početí Panny Marie
Svátek Neposkvrněného početí Panny Marie je spojen s křesťanstvím, ale také s obyčejnými přípravami na Vánoce. Domácnosti i ulice jsou již vyzdobené, někteří mají ozdobený vánoční stromek. Věřící se schází v Římě, aby si poslechli papežův proslov.
24. prosince: Vigilia di Natale - Štědrý den
Italové milují Vánoce. Schází se společně s rodinou, dbají na tradice a křesťanský zvyky. Školy zůstávají zavřené od 23. prosince až do 6. ledna a všichni odpočívají nebo odjíždí na hory. Tomuto období se také přezdívá Settimana bianca - Bílý týden. 24. prosince tráví Italové s rodinou a o půlnoci jdou na mši. Dárky si však dávají až 25. prosince.
25. prosince: Natale - Vánoce
Dárky dětem nosí Babbo Natale (který se podobá Santa Clausovi) nebo Gesù bambino (Ježíšek). Děti mu v předvečer Vánoc připraví sušenky a mléko. Ráno pak najdou prázdnou sklenici a talířek a pod stromečkem jsou připravené dárky. K večeři se schází celá rodina a hostina se liší region od regionu. Nejznámějším vánočním dezertem je Panettone, sladký vysoký chléb s kandovaným pomerančem, citronovou kůrou a rozinkami. Existuje mnoho legend o vzniku této pochoutky. Jednou z nejznámějších je ta, která odkazuje ke dvoru milánského vévody. Na Štědrý večer dvorní kuchař nestihl připravit svůj plánovaný dezert. Aby se vyhnul nepříjemnostem, předložil na stůl, co bylo k dispozici – výtvor ze zbytků kuchyně pomocníka Tonyho.
26. prosince: Santo Stefano - Sv. Štěpán
Další sváteční den, během kterého se navštěvuje širší příbuzenstvo a přátelé.
31. prosince: Notte di San Silvestro - Silvestr
Italové slaví poslední den v roce podobně jako my. Jen se před silvestrovskými oslavami schází s rodinou v restauraci na večeři a pak oslaví příchod Nového roku ohňostrojem. Oslavy se protahují do pozdních nočních hodin. Tradicí bývá jíst čočku a hroznové víno. Tyto pokrmy přináší peníze. Červené spodní prádlo je zase zárukou úspěchu a spokojenosti. Páry, které touží po miminku, by se neměly zapomenout políbit pod jmelím.
Italské festivaly a kulturní akce
V Itálii probíhá během roku nepřeberné množství kulturních akcí. Ať už se jedná o operu, hudební festivaly nebo divadlo, každý si zde přijde na své. Nejvíce jich samozřejmě připadá na hlavní město Řím. Ani zbytek země se ale nemá za co stydět. Jaké jsou ty nejznámější?
Benátský karneval
Benátský karneval patří mezi nejnavštěvovanější karnevaly světa. Každý rok v únoru přijíždí na tři miliony diváků, aby obdivovali překrásné kostýmy a masky. Akce začíná obvykle deset dní před Popeleční středou a program festivalu není do poslední chvíle znám. Na přípravě se podílí nejen představitelé města, ale také podnikatelé, majitelé místních obchodů a různí dobrovolníci. Na závěr festivalu se vyhlašuje nejlepší maska a na náměstí sv. Marka se koná velký ples.
Masky na benátském karnevalu
Jednotlivé masky představují konkrétní postavy a jejich původ je v tradičním italském divadle Commedia dell'Arte. Již od 15. století patří výrobci těchto masek k uznávaným umělcům. A jaká je symbolika těch nejznámějších masek?
Bauta: Tuto pozlacenou masku nosili především muži. Nejčastěji se používá v kombinaci s černým pláštěm a trojcípým kloboukem. Maska nemá otvor na ústa a plně skrývá obličej nositele. Používala se především během politického rozhodování, kdy všichni občané byli povinni jednat anonymně a jako sobě rovní.
Colombina – Kolombína: Maska zdobená zlatem, stříbrem nebo peřím zakrývá pouze horní polovinu obličeje a bývá doménou žen.
Moretta: Je známá také jako němá maska, protože nemá otvor pro ústa. Nosily ji především cizinky, které tak mlčením ladně skryly svou tvář i neznalost jazyka.
Medico della Peste – Morový doktor: Maska s dlouhým zobákem se řadí mezi nejstrašidelnější masky karnevalu. Nosí se k ní černý plášť a bílé rukavice. Původně sloužila doktorům k ochraně před morovou nákazou.
Volto – Larva: Tato maska je vhodná pro noci plné tance a pití. Jakto? Je lehká, a i když zakrývá celý obličej, její tvar umožňuje nositeli jednoduše dýchat, pít i jíst, aniž by si ji musel sundat.
Pantalone: Maska představuje smutného starého muže. Zakrývá jen polovinu obličeje, má velký nos a šikmé oči.
Arlecchino – Harlekýn: Původně dřevěná maska, později vyráběná z kůže, představuje tradiční postavu italské komedie: ušlechtilého divocha nebo otroka. Její barva je černá a vyznačuje se plochým nosem.
Zanni – Hlupák: Vysoké čelo, klenuté obočí a dlouhý nos. To jsou typické znaky masky Hlupáka. Zakrývá jen polovinu obličeje a původně byla kožená.
Jolly – Blázen: Rolničky, zvonečky a veselé barvy patří k masce Blázna. Nositel má na sobě velkou čepici s cípy a široký límec.
Festival dei Due Mondi
Ve Spoletu, které leží přibližně ve střední části Itálie, probíhá během června a července festival hudby a umění. Festival dei Due Mondi neboli Festival dvou světů, je jeden nejrozsáhlejších uměleckých festivalů v Itálii. Hudba, balet, pouliční divadlo nebo umění performance baví diváky celé dva měsíce.
Hudební festivaly
V létě probíhá po celé zemi velké množství hudebních festivalů. Za zmínku stojí například ten v Bologni, kde na nádvořích středověkých domů probíhají živé koncerty a promítají se zde umělecké filmy.
Mezinárodní filmový festival v Benátkách
Benátský filmový festival patří mezi světově nejproslulejší filmové festivaly. Každoročně se koná na konci srpna nebo na začátku září na ostrově Lido v Benátkách. Nejlepšímu filmu je udělena cena Zlatý lev. Nejlepší herec nebo herečka získají za svůj výkon ocenění Coppa Volpi.
Operní sezóna
Od prosince do června probíhá operní sezóna. Hlavní operní scény najdete v La Scala v Miláně, Teatro Dell'Opera v Římě, La Fenice v Benátkách, Teatro Comunale ve Florencii a v Teatro San Carlo v Neapoli.
Fashion Week Milano
Fashion Week v Miláně je jedním z nejdůležitějších svátků módního průmyslu. Každý, kdo něco znamená, na této akci nesmí chybět. Pořádá se dvakrát do roka a prezentuje trendy pro jarní/letní a podzimní/zimní kolekci.
Gastronomické festivaly
Italská kuchyně patří mezi ty nejlepší na světě. Proto není divu, že země hostí desítky malých i velkých gurmánských festivalů. Zajeďte se podívat například na tyto:
Festival del Prosciutto di Parma – Festival parmské šunky
Festival parmské šunky se koná v září v Parmě a v okolních 13 obcích. Můžete zde sledovat výrobu této lahůdky a k tomu degustovat místní vína.
Sagra della Polenta funghi Porcini e Cinghiale a Carmignano – Festival polenty, hub a zvěřiny
Další gurmánský festival, tentokrát věnovaný houbám a zvěřině. Koná se nedaleko Florencie, v Poggio alla Malva.
Vino al vino, Chianti Classico – Festival vín v Chianti
Každý rok se na začátku září v Greve in Chianti, nedaleko Florencie, koná festival vín. Účastní se ho přes 50 vinařství regionu a sjíždějí se sem místní lidé i turisté z celého světa.
Náboženské svátky a poutě
Italové jsou velmi pobožní a téměř 90 % obyvatel se hlásí ke křesťanství. Náboženské svátky a poutě jsou proto důležitou součástí jejich života.
Vánoční trhy
Od 1. prosince do 6. ledna probíhají ve všech (především větších) městech vánoční trhy. Kostely také vystavují nejkrásnější betlémy. V tomto období se sem sjíždějí turisté z celého světa, aby si užili ducha Vánoc.
Náboženské poutě
V Itálii se nachází 1 763 poutních míst a poutní turistika představuje kolem 5 % celkového výnosu cestovního ruchu.
Jedna z náboženských poutí se koná v malé vesničce Cocullo 6. května, na svátek svatého Dominika, kdy je městem nesena socha tohoto světce obtočená hady.
Obzvláště na Sicílii je stále živá tradice nesení sochy Ježíše sňatého z kříže. Za zpěvu žalmů ho doprovází procesí oblečené v bílých hábitech.
Pouť svatého Františka z Assisi měří přibližně 180 km a vede z hory La Verna v severním Toskánsku přes italské Assisi až do Říma. Cesta vede přes místa, která jsou spojená s životem sv. Františka z Assisi.
Autorkou textu je Linda Mannelová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.