Fauna a flóra Itálie

Fauna - Flóra

V Itálii díky její délce můžete narazit na mnoho klimatických zón. Na vrcholcích Alp najdete polární rostliny, zatímco na jihu na Sicílii zažijete nefalšované subtropy. S čím vším se v Itálii můžete setkat?

Leťte na Sicílii v dobré partě

Jeďte do Toskánska v dobré partě

Fauna

Podobně jako u nás, i v Itálii žijí menší savci, jako jsou veverky, zajíci, kuny nebo ježci.

Především na severuv horách potkáte vysokou zvěř, divoká prasata, daňky, kamzíky, kozorožce a sviště. V některých oblastech žijí divoké kočky a lišky. Velmi ojedinělý je výskyt medvědů a vlků. Na jihu se naopak díky vysokým teplotám daří hadům, ještěrkám a suchozemským želvám.

U moříjezer je velká koncentrace kachen, racků, potápek, volavek a kormoránů. Mořská fauna je hojně zastoupena také na jídelníčku italské kuchyně: makrela, losos, tuňák, pražma, kambala, mořský jazyk, mořský vlk, mlži a plži, chobotnice, sépie, krabi, langusty, humři nebo mořští ježci.

Pozorování delfínů

Když budete mít štěstí, uvidíte v mořích podél Itálie delfíny. Vydejte se za nimi například na některý z lodních výletů kolem Sicílie. Sázkou na jistotu je pak Riccione a jeho delfinárium Oltremare. Vstupné stojí kolem 20 €, děti do 1 metru výšky mají vstup zdarma.

Nebezpečná zvířata

Setkání s nebezpečnými zvířaty je v Itálii spíše ojedinělou záležitostí, přesto je lepší být obezřetný a vyhnout se rizikovým situacím. Na co byste si měli dát pozor? Především na požahání od medúzy, na hady, pavoukyjedovaté ryby, jako je např. ropušnice, na kterou můžete šlápnout, zatímco odpočívá mezi kameny.

Domácí zvířata

Pro našince je zvláštní vztah Italů k psům a kočkám. Tito domácí mazlíčci mají v Itálii trochu jiné postavení, než na které jsme zvyklí. Málo lidí má doma zvíře pro radost. Psi se hojně potulují po ulicích, jsou hubení a špinaví. Jakmile jim dáte najevo svou přízeň, už se jich nezbavíte. Pro milovníky domácích mazlíčků pak může být útokem na nervy především jižní část poloostrova. Zde jsou psi divocí, hubení a Italové jsou na ně velmi přísní. Stejně tak kočky se nepovalují na gauči, ale v popelnicích vybírají odpadky.

Flóra

Flóra je zde stejně rozmanitá jako země sama. Na severu se daří listnatým, jehličnatým a smíšeným lesům. Vysoko v horách můžete obdivovat trávy, mechy, lišejníky a alpské byliny. U pobřeží se nachází typická středomořská flóra: borovice pinie, cypřiše, oleandry, cedry, palmy a olivovníky. Sluncem vyprahlé oblasti obývají vřesy, jalovce, myrty, pryšce, vavříny, divoké olivovníky a pistácie.

Gurmánské srdce jistě zaplesá při pohledu na vinice, olivové háje, pomerančovníky a citronovníky, které se táhnou po celé délce země.

Autorkou textu je Linda Mannelová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte na Lago di Garda v dobré partě

Jeďte do Dolomit v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.