Národní parky Itálie

Národní parky - Jezera - Termální prameny

Národní parky

V Itálii je dohromady 24 národních parků s celkovou rozlohou 15 000 km².

Jeďte na Lago di Garda v dobré partě

Jeďte do Dolomit v dobré partě

NP Pollino

Největším národním parkem je Pollino, který zabírá plochu 192 565 hektarů. Nachází se v jižní části Itálie, v okolí Kalábrie. Kromě nádherné přírody a divoké zvěře zde můžete obdivovat také jižanský způsob života. K nejzachovalejším a nejkrásnějším památkám této oblasti patří především Corigliano Calabro.

NP Abruzzo

Národní park Abruzzo se nachází ve střední Itálii, orientačně jižně pod Římem. Jeho plocha je 440 km² a z velké části ho pokrývají bukové lesy. Velkým lákadlem tohoto parku je jezero Lago Montagna Spaccata. Najdete zde dostatek ubytování pro turisty i výborné restaurace. Podnebí parku je zde středomořské, ve vyšších polohách je však chladno a v zimě sněží.

NP Gran Paradiso

Na severu země nedaleko Turína leží Národní park Gran Paradiso. Vyhlášenou zajímavostí tohoto parku jsou místní kozorožci. Ti jsou v současné době chráněni, protože téměř došlo k jejich vyhynutí. Rozloha parku je 730 km² a nejvyšší stejnojmenná hora dosahuje výšky 4 061 m. Spaní ve volné přírodě je zde zakázané, proto si raději zamluvte místo v některém z kempů nebo horských chat. Na své si zde přijdou především vyznavači trekkingu a horolezectví.

NP Stelvio

Na severu Itálie také najdete Národní park Stelvio, který patří k největším přírodním parkům v Evropě. Jeho rozloha je 134 620 hektarů a jeho severní část hraničí se Švýcarskem. Stále se zvyšující počty volně žijící zvěře působí velké škody na stromech i v zemědělství. Proto, i když je zde volný lov zakázán, dostávají určití lovci každoročně několik povolenek k lovu. Stejně tak pro lov ryb je vydáváno zvláštní povolení.

Seznam všech národních parků v Itálii najdete například na webové stránce Parks.it.

Jezera

Na území Itálie je přibližně 10 jezer s plochou větší jak 10 km². Středomořské klima země v kombinaci s ledovcovými jezery a horskými štíty v pozadí je nezapomenutelným zážitkem.

Lago di Garda

Na severu, poblíž Verony, se nachází světoznámé Lago di Garda (Gardské jezero). Jeho návštěvu ideálně spojte s prohlídkou Verony, města Romea a Julie. A pokud jste nadšení sportovci, poblíž jezera leží i několik krásných via ferrat. Například ferrata Via dell´ Amicizia, která vede na vrchol Cima Sat. Navštivte také Arco, město, kam se sjíždějí horolezci z celého světa. Koná se zde také mezinárodní festival v lezení, Arco Rock Master.

Lago di Ledro

Na západ od Lago di Garda leží menší jezero, Lago di Ledro. Není tak turisticky populární jako jeho větší sourozenec, proto je tu i o něco levnější ubytování a méně turistů. Pokud sebou máte kolo a oplýváte nadšením pro MTB trasy, vaše srdce jistě zaplesá. U Lago di Ledro leží Passo di Tremalzo, jedna z nejznámějších cyklistických tras. Čeká vás tu krásný výhled a následně dlouhý a náročný sjezd.

Lago di Como

Jedním z nejhezčích alpských jezer je Lago di Como. Mezi nejnavštěvovanější města v okolí jezera patří BellagioVarenna. Obě města si můžete prohlédnout během lodního výletu, který zahrnuje ještě zastávku v Menaggiu. Města však za svou dokonalou polohu a krásu platí daň v podobě davů turistů. Připravte se, že na výletě opravdu nebudete sami. Vydejte se také po hřebeni na nejvyšší horu, Monte Legnone (2 609 m). Výstup vydá na celodenní poměrně náročnou túru.

Lago di Maggiore

Na západ od Lago di Como, na pomezí severní Itálie a Švýcarska, leží další vodní ráj, Lago di Maggiore. Láká na příjemné středomořské klima, výhled na majestátní vrcholky Alp a spoustu kulturního i sportovního vyžití. Nejoblíbenější turistické destinace leží především na západním břehu. Při návštěvě restaurací si pochutnáte na místní specialitě – sladkovodních rybách. Nejoblíbenější jsou pstruh a candát.

A až vás opalování a odpočinek v luxusních restauracích přestane bavit, vydejte se na výlet. Kam? Na skutečný klenot jezera: Boromejské ostrovy. Především jeden z ostrovů, Isola Bella, vás uchvátí svou flórou. Téměř na celém ostrově se nachází barokní zahrada, která bývá připodobňována k jednomu ze sedmi divů světa – Visutým zahradám v Babylonu.

Termální prameny

S termálními prameny má většina lidí spojený především IslandMaďarsko. Horké prameny se ale nachází také v Itálii.

Cascate del Mulino

Cascate del Mulino nacházející se u vesničky SaturniaToskánsku je malá vesnice daleko od dálnice, moře i od velkých měst. Proslavila se sirnými prameny mezi olivovníky a vinicemi. Že jste tu správně, poznáte podle zápachu, který se line do širokého okolí. Sirné prameny totiž smrdí po zkažených vejcích. Horké prameny v Saturnii mají teplotu kolem 37,5 °C a najdete zde i černé léčivé bahno. Ubytujte se poblíž pramenů v jednom z přilehlých městeček a ideálně se vyhněte víkendům a sezóně, kdy sem jezdí nejvíce lidí.

Ischia

Ischia je původem sopečný ostrov, který leží v Neapolském zálivu. Díky sopečnému původu se zde nachází termální prameny, páry, horké pískypřírodní sauna. Teplota vody se pohybuje od 37 až do 40 °C a užijete si zde i bahenní zábaly z vulkanické hlíny. Mezi nejznámější lázně na Ischii patří Poseidonovy zahrady, Termální park Negombo, Termální park Castiglione, Afroditiny a Apollonovy zahrady, Tropical park a Eden park. Gastronomie je zde velmi podobná té neapolské. Je založená především na darech moře a téměř každá restaurace nabízí místní specialitu coniglio all cacciata (králík na divoko). Ochutnejte také místní vínalikér Limoncello. Ten je vyráběný z citronové kůry naložené v alkoholu s cukrem.

Bormio

alpském městečku najdete jedny z nejlepších italských lázní. Nesou název Bagni Vecchi (staré lázně), Bagni Nuovi (nové lázně) a Bormio Terme. Nezapomenutelným zážitkem jistě bude relaxační koupel ve venkovním termálním bazénu s panoramatickým výhledem do údolí. Lázně nabízí svým návštěvníkům kombinaci terapie, relaxace, zábavy a wellness. Užijete si to tu, ať už budete odpočívat ve vířivce, v bahenních koupelích nebo si zaplavete v jeskyni prostoupené párou. Zajeďte sem v zimě, kdy pára z horkých bazénů kontrastuje se zasněženými vrcholky hor.

Doporučení: Do všech lázní si vezměte boty do vody a sundejte si všechny šperky. I ty stříbrné a zlaté, které by kvůli sirným pramenům mohly nenávratně zčernat.

Autorkou textu je Linda Mannelová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte na Sicílii v dobré partě

Jeďte do Toskánska v dobré partě