Suvenýry a nákupy v Turecku

Plánovat si, že si z Turecka nepřivezete žádný suvenýr, je velmi naivní. Nabídka suvenýrů na vás bude v Turecku útočit ze všech stran a odolat jí je téměř nemožné. Množství a cena zakoupených suvenýrů tak záleží na velikosti vašeho zavazadla a na obsahu vaši peněženky.

Mezi drahými suvenýry z Turecka hrají velkou roli anatolské koberce. Vyznat se v tureckých kobercích je velká věda, vždyť turečtina ani nemá jedno slovo pro pojem koberec, neboť používá čtyři slova pro čtyři různé typy koberců. Při putování po Turecku budete dost pravděpodobně pozváni na návštěvy dílny s koberci. Budete pohodlně posazeni, dostanete čaj a budou vám předvádět, jak se koberce vyrábějí. Na závěr pak padne nutná otázka, co si tedy koupíte. Nebojte se a nestyďte se, i když si nic nekoupíte, majitelé dílny s tím počítají. Jejich úspěšnost při prodeji nemusí být vysoká a obchod se jim stále vyplatí.

Leťte do Turecka v dobré partě

Podobný způsob prodeje jako u koberců se objevuje i u dalších drahých suvenýrů – zlatých šperků, výrobků z drahých kamenů či hrnčířských výrobků. Při případném nákupu takovéhoto drahého suvenýru si každopádně nechte od prodejce vystavit certifikát o původu výrobku. Jednak máte záruku, že nekupujete falsifikát, jednak tím předejdete problémům na hranicích při výjezdu z Turecka. Vyvážení necertifikovaných starožitností z Turecka je totiž zakázáno, kontroluje se a velmi přísně trestá.

Jako levnější suvenýry si lidé z Turecka vozí kde co. Mohou to být třeba džezvy na vaření pravé turecké kávy, typické skleničky na turecký čaj či vodní dýmky nargile, které se ovšem v Turecku už moc nepoužívají. Zajímavým dárkem může být také koření, na Egyptském bazaru v Istanbulu dostanete i pěkné krabičky se sbírkou nejčastějších tureckých vůní a chutí. Istanbul je z Turecka vůbec nejlepším místem pro nákup suvenýrů. Ani ne tak vyhlášený Velký bazar, který je dnes již spíše předraženou turistickou atrakcí, jako uličky pod tímto bazarem směrem ke Galatskému mostu, náměstí Eminőnű a Egyptskému bazaru.

A ještě pozor. Na mnoha místech v Turecku v okolí antických areálů není nezvyklé nalézt zbytky antických předmětů, amfor, kousků kamenů s reliéfy a podobných suvenýrů. Na místě samotném to často nikdo nehlídá. Pokud však bude u vás podobný předmět nalezen na hranicích, trest může být velmi přísný.

Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.